PolskaMagdalena Środa nt. problemów kobiet wiejskich

Magdalena Środa nt. problemów kobiet wiejskich

23.05.2005 13:15, aktual.: 23.05.2005 17:43

Bieda, bezrobocie, przemoc w rodzinie, nierówny dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej - to najważniejsze
problemy, które dotykają kobiet mieszkających na wsi. Rozwiązaniem
mogłaby być przedsiębiorczość kobiet oraz ich większy udział w
życiu publicznym - uważa pełnomocnik rządu ds. równego statusu
kobiet i mężczyzn Magdalena Środa.

Na wsi polskiej panuje matriarchat, widać to wyraźnie w gospodarstwach popegieerowskich, gdzie mamy do czynienia ze strukturalnym bezrobociem wśród mężczyzn. Tylko dzięki obecności kobiet tamte gospodarstwa jakoś funkcjonują - powiedziała na konferencji prasowej Środa.

Dodała, że coraz częściej kobiety ze wsi - z biedy, z beznadziejnej sytuacji - biorą się za małą przedsiębiorczość. O tym, jak wygląda to w praktyce, mogą przekonać się uczestniczy dwudniowej konferencji "Teraz Wieś", organizowanej w Sejmie m.in przez rządową pełnomocnik. Bierze w niej udział 300 kobiet- sołtysów z całego kraju. Poniedziałek był pierwszym dniem konferencji.

Jak poinformowała posłanka Zofia Grzebisz-Nowicka (SLD), przedstawicielka Krajowego Związku Kół Gospodyń Wiejskich i Parlamentarnej Grupy Kobiet, na wsi mieszka i pracuje 7 mln 200 tys. kobiet. Ich aktywność zawodowa, obywatelska jest bardzo duża, ale bardzo byśmy chciały pomóc im w przebiciu się ze sprawami kobiet na szczebel gminy, powiatu, województwa - powiedziała. Dodała, że konferencja ma zmotywować, dostarczyć argumentów i informacji sołtysom, by chciały one sprawdzić się jako radne na różnych szczeblach samorządu, a także by nie bały się startować za rok w wyborach samorządowych.

Grzebisz-Nowicka podkreślała, że kobiety nie boją się już podejmować własnej działalności gospodarczej. Kierowała ona czteroletnim programem "Edukacja i doradztwo w przedsiębiorczym wychowaniu kobiet", w ramach którego przeszkolono ponad 16 tys. kobiet. 62% podjęło działalność na własny rachunek. A więc warto w te kobiety inwestować - przekonywała posłanka.

Wtórowała jej prof. Janina Sawicka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która prowadzi badania nad przedsiębiorczością kobiet wiejskich. Mówiła m.in., że kobiety te chwytają się różnych zajęć, często podejmują działalność na własny rachunek: przetwórstwo żywności, handel, agroturystykę, krawiectwo, fryzjerstwo.

Z rolnictwa, z typowego polskiego gospodarstwa bowiem nie da się wyżyć. Dlatego różne formy zarobkowania to jest szansa, dobrodziejstwo - powiedziała Sawicka. Przytaczała dane z ostatniego spisu rolnego, z których wynika, że tylko 4% ludzi mieszkających na wsi może wyżywić się z rolnictwa, a pierwsze źródło utrzymania to przysłowiowa "renta babci".

O aktywności kobiet wiejskich - na podstawie doświadczeń ze swojego regionu - opowiadała dziennikarzom sołtys z Gostomii (woj. opolskie) Teresa Kamieniecka-Hreczaniuk ze Stowarzyszenia Sołtysów. Mówiła, że "modne" jest działanie w Stowarzyszeniu Odnowy Wsi, którego celem jest pozyskiwanie i pomnażanie pieniędzy, które organizacja dostaje z urzędu gminy, województwa czy od innych darczyńców.

Dzięki przeszkoleniom w pisaniu projektów w ubiegłym roku Stowarzyszenie dostało grant (15 tys. zł), za który zorganizowano ferie zimowe dla dzieci, bal, pokaz żywieniowy, a także wydano broszurkę z miejscowymi przepisami kulinarnymi.

Ja nastawiam moje panie na kultywowanie dziedzictwa kulinarnego, interesuje mnie sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa - powiedziała Kamieniecka-Hreczaniuk, laureatka konkursu na najlepszy pasztet śląski prezentowany m.in. na targach w Poznaniu.

Według kobiecych organizacji pozarządowych, na wsiach utrudniony jest dostęp do edukacji dzieci: brakuje żłobków i przedszkoli, zajęć pozalekcyjnych. Wiejskim kobietom doskwiera też brak sprawnej komunikacji, która umożliwiałaby szybkie dotarcie do lekarza czy urzędu; nie istnieje system ochrony przed przemocą w domu, brakuje placówek, w których można uzyskać pomoc w dochodzeniu swoich praw. Utrudniony jest dostęp do placówek kulturalnych.

Podczas spotkania mają zostać sformułowane rekomendacje dla rządu, jakie działania należy podjąć, by rozwiązywać problemy mieszkańców wsi. Konferencja "Teraz wieś" jest elementem realizowanej przez biuro pełnomocnik kampanii "Czas na równe traktowanie", finansowanego z funduszy Phare.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także