Maciej Wierzyński, do niedawna dyrektor Głosu Ameryki, polskiej sekcji Radia Voice of America w Waszyngtonie, obejmie 1 października stanowisko redaktora naczelnego „Nowego Dziennika”.
Maciej Wierzyński jest dziennikarzem z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i Stanach Zjednoczonych. W latach 1965-80 był zastępcą redaktora naczelnego „Kultury”, czołowego tygodnika społeczno-literackiego w Polsce. W latach 1980-81 pracował w Telewizji Polskiej na stanowisku zastępcy dyrektora Programu II. Po wprowadzeniu stanu wojennego usunięto go z pracy i przez jakiś czas zarabiał na życie jako taksówkarz. W 1984 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Pracował w „Dzienniku Związkowym” w Chicago na stanowisku zastępcy redaktora naczelnego, organizował też tamtejszy polski program telewizyjny „Polvision” i stanął na jego czele. W latach 1989-92 kierował biurem Radia Wolna Europa w Warszawie, a następnie pracował jako korespondent RWE w Waszyngtonie.
W latach 1980-81 był działaczem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, gdzie pełnił funkcje wiceprezesa warszawskiego oddziału do zawieszenia stowarzyszenia przez władze komunistyczne. Był też wiceprzewodniczącym Rady ds. Mediów przy prezydencie RP Lechu Wałęsie. W 1977 roku otrzymał stypendium dla dziennikarzy na prestiżowym Stanford University, a osiem lat później wykładał gościnnie na Penn State University.
"Mam zamiar zachować wyjątkowy charakter «Nowego Dziennika» jako światłego pisma służącego Polakom w Ameryce powiedział nowy naczelny. Chciałbym, aby, jak dotychczas, pomagał im żyć w tym wspaniałym, dziwnym, czasem okrutnym kraju" - powiedział M. Wierzyński.
(Nowy Dziennik, N. Jork)