Trwa ładowanie...

Maciej Strączyński - nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie

Maciej Strączyński to pierwszy sędzia, który obejmuje prezesurę sądu według nowych przepisów Prawa o sądach powszechnych. Jest on od poniedziałku nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Maciej Strączyński - nowym prezesem Sądu Okręgowego w SzczecinieŹródło: PAP, fot: Jerzy Undro
dpyh5b8
dpyh5b8

Powołany przez ministra sprawiedliwości

Sędzia Maciej Strączyński to dotychczasowy sędzia SO w Szczecinie. W latach 2010-2016 był prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Dotychczas SO w Szczecinie kierowała osoba pełniąca obowiązki prezesa.

Informację Polskiej Agencji Prasowej potwierdził rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala. "W dniu 11 września 2017 r. na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie powołany został sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie Maciej Strączyński - wieloletni sędzia tegoż sądu" - czytamy w przesłanym do mediów komunikacie.

Tomala poinformował, że z końcem czerwca br. upłynęła 6-letnia kadencja poprzedniego prezesa SO w Szczecinie Haliny Zarzecznej, która była sędzią Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Tymczasowo funkcję prezesa SO w Szczecinie pełniła od dnia 1 lipca wiceprezes SO w Szczecinie sędzia Bogumiła Staniek.

Rewolucja w Sądzie Najwyższym. Jakie zmiany proponuje PiS?

Maciej Strączyński, jako pierwszy sędzia w Polsce w 2001 r. skazał na dożywocie, po tym jak kara ta wróciła do Kodeksu Karnego. Wyrok dotyczył Arkadiusza K., który został skazany za podwójne zabójstwo. Zabójca zastrzelił w Szczecinie dwóch złodziei samochodów w ramach porachunków przestępczych.

dpyh5b8

W 2002 r. sędzia Strączyński wydał wyrok dożywotniego więzienia dla Tomasza W., skazanego za gwałt na 6 młodych kobietach oraz zabójstwo. Był to pierwszy w Polsce proces, gdzie zabójca został zidentyfikowany na podstawie śladów DNA.

Strączyński orzekał także w wielu głośnych procesach dotyczących grup przestępczych m.in. gangu "Picka" oraz gangu "Goryla", gdzie także zapadały surowe wyroki.

Nowe przepisy Prawa o sądach powszechnych

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

dpyh5b8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpyh5b8
Więcej tematów