Trwa ładowanie...
09-02-2015 19:55

Macedonia: szef opozycji oskarża premiera o podsłuchiwanie polityków

Szef opozycyjnego lewicowego Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM) Zoran Zajew oskarżył premiera Nikołę Grujewskiego o zlecenie podsłuchiwania liderów opozycji, dostojników kościelnych, dziennikarzy, działaczy organizacji pozarządowych.

Macedonia: szef opozycji oskarża premiera o podsłuchiwanie politykówŹródło: PAP/EPA, fot: Georgi Licovski
d43q07c
d43q07c

Zajew powiedział na konferencji prasowej w Skopje, że Grujewski i szef kontrwywiadu Saszo Mijalkow współdziałali w organizowaniu przez ostatnie cztery lata podsłuchiwania ponad 20 tysięcy ludzi.

- Za tą operacją stoi Grujewski i ludzie wokół niego. Materiał, którym dysponujemy, udowadnia, że nielegalne nagrywanie odbywało się pod bezpośrednim nadzorem Mijalkowa. Takie masowe nagrywanie ludzi mogą prowadzić jedynie służby wewnętrzne - powiedział szef SDSM.

31 stycznia policja oskarżyła Zajewa i kilkoro ludzi z jego otoczenia o spiskowanie wraz z zagranicznymi służbami wywiadowczymi w celu obalenia rządu. Pięć osób aresztowano, a Zajewowi zatrzymano paszport. Premier Grujewski mówił wtedy, że Zajew w czasie bezpośrednich rozmów we wrześniu i listopadzie ubiegłego roku usiłował go szantażować, chcąc zmusić do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Powiedział, że Zajew zagroził mu, że użyje kompromitujących rząd danych wywiadowczych, zebranych przy pomocy zagranicznych służb.

Szef opozycji odrzucił te oskarżenia i powiedział, że władze na próżno usiłują zapobiec publikacji dowodów licznych podsłuchów, którymi dysponuje.

d43q07c

Zajew na poniedziałkowej konferencji prasowej odtworzył urywki tego, co nazwał nielegalnymi podsłuchami rozmów. Były tam jego rozmowy z dziennikarzami, rodziną, a także fragmenty rozmów ministra finansów z szefową resortu spraw wewnętrznych. Dodał, że nagrywano nawet przywódców partii albańskiej mniejszości, w tym szefa współrządzącej partii Demokratyczny Związek na rzecz Integracji (DUI) Alego Ahmetiego, a także lidera Demokratycznej Partii Albańczyków (DPA) Menduha Thaciego.

Socjaldemokraci Zajewa od kwietnia ubiegłego roku bojkotują obrady nowego parlamentu, twierdząc, że wybory były sfałszowane. Wygrała je prawicowa Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna-Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO-DPMNE) Grujewskiego, zdobywając 61 mandatów w 123-osobym parlamencie; SDSM Zajewa zajęła drugie miejsce, zdobywając 34 mandaty.

Zajew od miesięcy grozi opublikowaniem dowodów przestępczej działalności rządu Grujewskiego, mnożąc oskarżenia, które mogą szkodzić stosunkom etnicznym w kraju.

Albańczycy stanowią jedną trzecią dwumilionowej ludności Macedonii. Ich relacje z Macedończykami są napięte od 2001 roku, kiedy konflikt etniczny omal nie doprowadził do wojny domowej.

Macedonia dąży do wstąpienia do NATO i Unii Europejskiej, lecz na przeszkodzie stoi spór z sąsiednią Grecją o nazwę Macedonii. Ateny zastrzegają ją dla historycznego greckiego regionu i w dokumentach międzynarodowych państwo ze stolicą w Skopje występuje jako FYROM (anglojęzyczny skrót nazwy Była Jugosłowiańska Republika Macedonii).

d43q07c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43q07c
Więcej tematów