Macedonia: szansa na pokój
W Macedonii rozpoczęły się rozmowy przywódców największych partii macedońskich i albańskich na temat reform politycznych i społecznych. Na czas dialogu, który ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju sytuacji, albańscy rebelianci ogłosili zawieszenie broni.
15.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zgodnie z komunikatem Alego Ahmetiego opublikowanym w Internecie, Armia Wyzwolenia Narodowego (UCK) wstrzymuje się od działań zbrojnych do 27 czerwca.
Obserwatorzy obawiają się jednak, że rozejm zostanie zerwany. Już w czwartek wieczorem w okolicach wsi Słupczane w rejonie Kumanova terroryści ostrzelali z broni maszynowej pozycje sił rządowych. Strzały było słychać także w Araczinovie niedaleko Skopje.
Najbliższe kilka dni ocenia się jako jedne z najważniejszych dla rozstrzygnięcia konfliktu w Macedonii. W czwartek wieczorem prezydent Boris Trajkovski i przywódcy czterech najważniejszych partii politycznych, w tym dwóch albańskich spotkali się na tajnych rozmowach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ustalono harmonogram dalszych spotkań.
Zdaniem Arbena Dżaferiego, lidera Demokratycznej Partii Albańczyków, porozumienie jest możliwe, gdyż stanowisko partii macedońskich nie jest już takie nieprzejednane.
Unia Europejska oczekuje, iż premier Ljubczo Georgijevski pojawi się z konkretnymi wynikami rozmów 25 czerwca na szczycie przywódców Unii w Luksemburgu. (mag)