Trwa ładowanie...
d3lrh4q

Ludzkie siedlisko sprzed 7000 lat odkryte w Niemczech

W środkowo-wschodnich Niemczech odkryto siedlisko ludzkie zamieszkałe 7000 lat temu. To pierwsze tego typu odkrycie w Europie Zachodniej - donosi serwis internetowy Spiegel.

d3lrh4q
d3lrh4q

Na siedlisko ludzkie sprzed 7000 lat natrafiono przypadkowo - podczas prac przy budowie estakady na autostradzie w pobliżu Oberroeblingen w Saksonii-Anhalt. Odkrycie wywołało duże poruszenie w środowisku niemieckich archeologów.

Znalezisko ma kształt owalnego kopca o długości ok. 100 metrów, szerokości 60 metrów i wysokości 180 centymetrów. Zawiera wiele fragmentów struktur z gliny, nagromadzonych w tym miejscu przez stulecia, począwszy od V tysiąclecia p.n.e.

Podobne starożytne siedliska w formie kopców znane są archeologom głównie z rejonu Środkowego Wschodu, ale również z Bałkanów i Ameryki Południowej. Struktury tego typu odkryte w Iraku osiągają nawet 40 metrów wysokości.

Robert Ganslmeier z Muzeum Prehistorii w Halle uważa, że znalezisko jest unikalne. Według niego, dowodzi ono, że ludzie żyli w tym miejscu i budowali swoje siedziby już we wczesnym okresie epoki kamiennej.

d3lrh4q

Zdaniem archeologów, odbywały się tam niegdyś różne rytuały, związane także ze składaniem ofiar. Naukowcy odsłonili dwa ludzkie szkielety młodych osobników pozbawione głów, a także rozczłonkowany szkielet konia bez czaszki i zadnich kończyn oraz czaszki psów i szczątki młodej sarny.

Jedne z odnalezionych szczątków ludzkich ozdobione były bransoletą z kości, a szczątki zwierząt były otoczone fragmentami glinianych naczyń. Zdaniem naukowców są to ślady złożenia ofiar z ludzi lub egzekucji.

Robert Ganslmeier wyjaśnił, że z nieznanych powodów ludzie opuścili siedlisko około 5500 lat temu. Ponowne zasiedlenie nastąpiło ok. 3000 lat temu przez ludzi z epoki brązu, którzy korzystali z tego miejsca przez kolejnych 300 lat.

d3lrh4q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lrh4q
Więcej tematów