Trwa ładowanie...
d3k0hrh
24-05-2004 13:00

Lubuskie: młode żółwie błotne na wolności

W Lubuskiem odzyskało
wolność 16 10-miesięcznych żółwi błotnych. Gady wypuszczono w
okolicach Rzepina, w miejscu, gdzie po ubiegłorocznych lęgach
wybrano je z gniazd, jeszcze jako jaja - poinformował dr
Bartłomiej Najbar z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

d3k0hrh
d3k0hrh

Program ochrony żółwi błotnych jest prowadzony przez dr. Najbara oraz leśników z nadleśnictwa w Rzepinie od sześciu lat. Tyle lat liczą sobie pierwsze żółwie odchowane w niewoli.

Na terenie tego nadleśnictwa znajduje się unikatowy teren lęgowy tych rzadkich gadów. Na niewielkim piaszczystym terenie samice co roku odwiedzają około dziesięciu gniazd, w każdym składając od pięciu do siedemnastu jaj.

"Oczywiście, każdego roku odnajdujemy żółwie wypuszczane w poprzednich latach, jest ich obecnie dużo więcej niż tych, którym udało się samodzielnie wydostać z gniazd i przeżyć w pierwszym najtrudniejszym dla nich okresie. Program sprawdza się i mam cichą nadzieję, że będzie nadal realizowany, dzięki dobrej woli i wsparciu nadleśnictwa" - powiedział Najbar.

Teren, gdzie znajduje się jedno z większych w zachodniej Polsce lęgowisk tych chronionych gadów, jest wydzielony i objęty specjalną troską leśników. Nie wykonuje się tam żadnych prac porządkowych, ogranicza się dostęp ludzi. Niektóre żółwie już od kilku lat odwiedzają te same gniazda. Wszystkie osobniki zostały oznakowane.

d3k0hrh

Żółwie lęgi rozpoczynają się w sierpniu. Małe żółwie wykluwają się z reguły w połowie sierpnia. Muszą wówczas dotrzeć do najbliższego rzecznego kanału. Po drodze mogą paść ofiarą kun, lisów i kruków, a w wodzie - kolejnych drapieżników: szczupaków i wydr. Dzięki sztucznemu odchowywaniu żółwi z części złożonych jaj większa liczba gadów może przeżyć.

Występujący w Polsce gatunek żółwia błotnego osiąga wagę do 1 kg, przy długości pancerza do 26 cm. Mają oliwkowe ubarwienie z licznymi żółtymi plamkami i brunatny plastron (część brzuszna).

Samice osiągają zdolność rozrodczą po 20. roku życia, samce w wieku kilkunastu lat. Samica składa do 20 jaj, z których po mniej więcej 90 dniach wylęgają się młode. Od 1935 roku żółwie błotne objęte są w Polsce ochroną gatunkową. W naturze żyją grubo ponad sto lat; precyzyjne dane nie są znane, bo wiek żółwia bardzo trudno określić.(jak)

d3k0hrh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k0hrh
Więcej tematów