Trwa ładowanie...
25-09-2014 17:49

Lublin: wyrok za antysemickie komentarze w internecie

Karę sześciu miesięcy więzienia, w zawieszeniu na dwa lata, wymierzył sąd w Lublinie internaucie, którego uznał winnym publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym przez antysemickie wpisy na forum internetowym jednej z gazet.

Share
Lublin: wyrok za antysemickie komentarze w internecieŹródło: WP.PL, fot: Robert Kulig
d23dz68

40-letni Sylwester U. ma także zapłacić 300 zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód wydał wyrok bez przeprowadzana postępowania dowodowego. Oskarżony wystąpił o dobrowolne poddanie się karze, w czwartek nie przyszedł do sądu.

Uzasadniając orzeczenie sędzia Łukasz Czapski przytoczył niektóre sformułowania z internetowych wpisów oskarżonego, takie jak: "Żydom śmierć, Żydzi to wcielenie diabła" czy "odebrać im prawo wjazdu do Polski, parchy cuchnące".

d23dz68

- Było to działanie publiczne, treść tych wpisów wskazuje na to, że było to nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, dotyczyło narodu żydowskiego - podkreślił Czapski.

Z uwagi na dotychczasową niekaralność oskarżonego sąd uwzględnił wniosek o wydanie wyroku bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie mu kary więzienia w zawieszeniu. Ze względu na niskie dochody, zwolnił go od kosztów sądowych.

Sylwester U. w listopadzie ubiegłego roku skomentował na internetowym forum Kuriera Lubelskiego artykuł o obchodach rocznicy wymordowania w 1943 r. przez Niemców w obozie na Majdanku 18 tys. Żydów. W grudniu ubiegłego roku natomiast swój wpis umieścił pod artykułem dotyczącym planów budowy obok cmentarza na Majdanku spopielarni zwłok. O antysemickich wpisach zawiadomił prokuraturę jeden z czytelników. Autor został ustalony na podstawie numeru IP jego komputera.

d23dz68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23dz68
Więcej tematów