Trwa ładowanie...
d1bapri

Lublin: odsłonięto pomnik Marszałka Piłsudskiego

W Lublinie w sobotę odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego. Okazała rzeźba Marszałka na koniu - według przedwojennego projektu prof. Jana Raszki - stanęła na zabytkowym Placu Litewskim w centrum miasta tylko na trzy miesiące, ponieważ konserwator zabytków nie wydał zgody na tę lokalizację.

d1bapri
d1bapri

Uroczystość odbyła się w atmosferze konfliktu między popieranymi przez władze miasta inicjatorami budowy pomnika, tj. Związkiem Piłsudczyków i Społecznym Komitetem Budowy Pomnika, a wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wojna na dokumenty, ekspertyzy i fortele ciągnęła się od wiosny br.

Konserwator zarzucił autorom przedsięwzięcia samowolę budowlaną - przez fakt wylania fundamentu pod pomnik w nieuzgodnionym miejscu i bez zezwolenia budowlanego. Jego zdaniem, władze miejskie zbyt pospiesznie przystąpiły do prac przy ustawieniu monumentu.

Pomnik Piłsudskiego wzniesiono w miejscu, w którym w okresie PRL znajdował się monument sowieckiego żołnierza. Zdemontowano go 10 lat temu.

Na 3,5-metrowym postumencie umieszczono sentencje Piłsudskiego: Każdy obywatel powinien uczciwie dla kraju pracować z samego poczucia obowiązku nie oglądając się na przywileje i nagrody oraz Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

W postumencie złożono urny z ziemią z pól bitewnych i cmentarzy wojskowych z lat 1914-1921. (mk)

d1bapri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bapri
Więcej tematów