Łódź: pierwsze wyroki w sprawie podwyżek w służbie zdrowia
Jeden z łódzkich Zakładów Opieki Zdrowotnej ma zapłacić swym 31 pracownikom zaległe 203-złotowe podwyżki - zadecydował w czwartek Sąd Rejonowy w Łodzi. Są to pierwsze orzeczenia dotyczące podwyżek dla pracowników służby zdrowia w mieście.
31.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Sąd orzekł, że każdej z 31 osób zatrudnionych w ZOZ Łódź-Górna, które domagały się wypłaty podwyżek, należy się po 203 złote brutto podwyżki za każdy z czterech pierwszych miesięcy 2001 roku wraz z odsetkami. Ponieważ zasądzone kwoty nie przekraczają miesięcznego wynagrodzenia powodów, sąd z urzędu nadał orzeczeniom rygor natychmiastowej wykonalności. Wyroki nie są prawomocne.
Sąd uzasadnił swoją decyzję faktem, iż nie miał żadnych wątpliwości co do tego, że na mocy przepisów ustawy z 22 grudnia 2000 r. o systemie negocjacyjnym wynagrodzeń należy się podwyższenie wynagrodzenia pracownika o 203 zł brutto miesięcznie, a ZOZ nie wypłacił podwyżki tylko i wyłącznie z braku środków finansowych.
Obecne na sali pielęgniarki, w sprawach których zapadły dwa pierwsze wyroki, nie kryły zadowolenia. Bardzo się cieszymy, choć tak naprawdę nie wiadomo, kiedy dostaniemy te pieniądze. Mam nadzieję, że wyrok sądu przyspieszy wypłatę - powiedziała pielęgniarka, Jolanta Przygocka.
Dyrektor Samodzielnego Publicznego ZOZ Łódź-Górna, Danuta Rakowska, powiedziała, że nie ma pieniędzy na podwyżki i że będzie w tej sprawie rozmawiać z organem założycielskim ZOZ, czyli gminą Łódź oraz z kasą chorych. (and)