Trwa ładowanie...
d36xg6e

Litewski rząd zajmie się sprawą polskich tablic

Minister spraw zagranicznych Litwy Vygaudas Uszackas powiedział na Sejneńszczyźnie (Podlaskie), że rząd litewski będzie szukał sposobu, by stworzyć prawną możliwość wywieszania tablic z nazwami ulic w języku polskim. Tymczasem - jak dodał - prawo w rejonie solecznickim musi być przestrzegane.

d36xg6e
d36xg6e

Szef dyplomacji litewskiej poinformował, że w przyszłym tygodniu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie rządu na terenie rejonu solecznickiego, podczas którego będzie omawiana sprawa tablic w języku polskim.

Niedawno komornik nakazał administracji samorządu rejonu solecznickiego (zamieszkanego w większości przez Polaków) usunięcie tablic z nazwami ulic w języku polskim. Za niezastosowanie się do nakazu władzom rejonu grozi grzywna w wysokości 2 tys. litów (ok. 2,4 tys. złotych).

Minister Uszackas powiedział, że na razie prawo na Litwie nie pozwala na wywieszanie tablic w języku polskim, ale rząd litewski musi podjąć kroki prawne w tej sprawie, a potem rozmawiać o zaniechaniu praktyk dotyczących zdejmowania tablic w języku polskim.

Uszackas podczas ostatniej swojej wizyty w Sejnach, w kwietniu tego roku, opowiedział się za tym, by zarówno w Polsce jak i na Litwie było coraz więcej tablic dwujęzycznych. Zwrócił uwagę, że w Sejnach nie ma tablic w języku litewskim w miejscach wydarzeń historycznych, w których uczestniczyli Litwini. Powiedział wówczas, że rządy obu krajów pracują nad zmianami w tej sprawie.

d36xg6e

Dodał jednak, że sprawą nadrzędną jest to, do czego dąży jego rząd, żeby zarówno Polacy, Rosjanie jak i Białorusini mieszkający na Litwie i będący jej obywatelami byli lojalni wobec swojego państwa i szanowali prawo obowiązujące na terytorium Litwy.

- Takie sprawy nie mogą się kłaść cieniem na stosunkach polsko-litewskich - powiedział Uszackas.

Litewski minister poinformował także, że mimo kryzysu nie zostanie zlikwidowany konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach, chociaż w ramach oszczędności przestaną istnieć litewskie placówki dyplomatyczne w Walencji, Bonn, Belgradzie oraz przy UNESCO. - Stosunki z Rzeczpospolitą Polską są dla nas fundamentalne i strategiczne - podkreślił.

d36xg6e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36xg6e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj