List kardynała Nycza w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko szanował wolność człowieka i wolność jego sumienia - napisał w liście pasterskim metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz z okazji przypadającej w niedzielę 30. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego.
List ma być odczytany w niedzielę 19 października we wszystkich kościołach na terenie archidiecezji warszawskiej.
"Bł. ks. Jerzy Popiełuszko szanował wolność innych, szanował wolność sumienia ludzi, z którymi się spotykał. Dlatego przychodziło do niego tak wielu poszukujących, pogubionych, a on głosił im prawdę. Wiedział, że ludzie są zobowiązani do poszukiwania prawdy o Bogu, o Kościele, o świecie. Wiedział też, że obowiązkowi szukania prawdy odpowiada ludzkie sumienie. Prawda narzuca się sumieniu człowieka siłą samej prawdy i ogarnia umysł łagodnie, a zarazem zdecydowanie. Postawa godności i wolności człowieka, także wolności jego sumienia, nie dopuszcza żadnego przymusu czy ograniczenia przez nacisk państwa, czy kogokolwiek z zewnątrz. Taki model głoszenia prawdy przyjmował błogosławiony ksiądz Jerzy, który szanował wolność człowieka i wolność jego sumienia" - głosi w liście kard. Nycz.
Metropolita warszawski podkreśla w nim jednocześnie, że warto o tym pamiętać w czasie, gdy słusznie rozmawiamy i domagamy się klauzuli sumienia dla zawodów medycznych. "Pozwólmy człowiekowi być wolnym. Nie decydujmy za dorosłych ludzi. Nie ograniczajmy nikomu wolności" - apeluje w liście hierarcha.
Zadaniem Kościoła - jak napisał w liście metropolita warszawski - "jest głoszenie Ewangelii, oświecanie światłem Objawienia ludzkich dróg. Wszystko po to, by ludzie mogli widzieć drogę, by mogli w sposób wolny i odpowiedzialny wybrać w swoim sumieniu. Kościół nie chce i nie może nikomu zabrać tej wolności, bo jest ona niezbywalnym składnikiem godności człowieka. Niezwykłą wrażliwość miał pod tym względem błogosławiony ksiądz Jerzy. Dlatego jest patronem wszystkich wolnych ludzi. Jest patronem tych środowisk, którym służył. Ostatnio został ogłoszony przez Stolicę Apostolską patronem Związku Zawodowego "Solidarność". Cieszymy się z tego wszyscy, ale też wszystkim, którzy biorą go za patrona, przypominam, że ten błogosławiony męczennik jako patron zobowiązuje - przede wszystkim do nieustającej troski o wiarę, o godność człowieka, o wolność ludzi i narodów. Zobowiązuje też do nieustannego przestrzegania zasady: 'Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj'" - podkreśla w liście kard. Nycz.
Nawiązując w dokumencie do niedzielnej beatyfikacji papieża Pawła VI w Rzymie metropolita warszawski przypomina jednocześnie, że jest to także 30. rocznica bł. ks. Jerzego Popiełuszki. "Nie potrzeba w Polsce, a szczególnie w Warszawie przypominać szczegółów jego kapłańskiego życia. Znamy je bardzo dobrze. Przynależy do tej rzeszy męczenników XX wieku, o których często przypominał święty Jan Paweł II. Błogosławiony ksiądz Popiełuszko oddał swoje życie w obronie wiary i godności człowieka. Poniósł śmierć męczeńską, bo bardzo cenił i szanował swoją wolność, wolność innych oraz wolność uciemiężonego narodu. Uczył, jak należy zwyciężać zło. Nie przemocą, nie walką, ale zwyciężać zło dobrem. Tak uczył i tak postępował" - czytamy w liście.
Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy SB.