Trwa ładowanie...
djt7p9u

Lider Katalończyków przesłuchany w Brukseli. Warunkowo zwolniony

Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont został warunkowo zwolniony po przesłuchaniu prowadzonym przez brukselską prokuraturę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Puigdemont został warunkowo zwolniony po przesłuchaniu prowadzonym przez brukselską prokuraturę.
Puigdemont został warunkowo zwolniony po przesłuchaniu prowadzonym przez brukselską prokuraturę. (PAP/EPA, Fot: QUIQUE GARCIA)
djt7p9u

Decyzję o warunkowym zwolnieniu podjęto w związku z oczekiwanym orzeczeniem sądu dot. wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Hiszpanię. Puigdemont nie może opuszczać terytorium Belgii.

Kolejnych decyzji w sprawie dalszego postępownia zapadnie w ciągu dwóch tygodni. Od Europejskiego Nakazu Aresztowania przysługuje odwołanie, a sama procedura może potrwać nawet kilka miesięcy.

Oprócz Carlesa Puigdemonta, przesłuchano jego współpracowników: Antoni Comin, Clara Ponsati, Meritxell Serret oraz Lluis Puig. Wszyscy zgłosili się na policję w niedzielę rano. Belgijskie media informują, że katalońscy politycy w ten sposób chcą uniknąć aresztowania.

djt7p9u

Madrycki sąd Audiencia National wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) w piątek. Politykom katalońskim zarzuca się m.in. "rebelię, działalność wywrotową, sprzeniewierzenie środków publicznych i nieposłuszeństwo wobec władz centralnych”. Według prawa hiszpańskiego politykom grożą kary do 30 lat więzienia.

W sobotę Puigdemont zaapelował na Twitterze o zjednoczony front zwolenników niepodległej Katalonii. Zamieścił link do internetowej petycji w sprawie utworzenia "listy jedności" zwolenników niepodległości Katalonii przed zarządzonymi przez Madryt na 21 grudnia wyborami. W niedzielę po południu pod petycją podpisały się już prawie 94 tys. osób.

djt7p9u

Podziel się opinią

Share
djt7p9u
djt7p9u
Więcej tematów