Lepsza edukacja dzięki KPO
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) często kojarzy się z finansowaniem firm, szpitali, energetyki. Tymczasem jego ważnym elementem jest też edukacja. A wiele osób - osobiście lub poprzez naukę dzieci - codziennie ma kontakt z tym obszarem. Kto pamięta czasy nauczania zdalnego? A co gdyby wróciły? Reformy z KPO pomagają przygotować się na taki scenariusz, a przy okazji poprawiają system edukacji w Polsce.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Cztery filary na fundamencie
Fundament to Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji. Strategiczny dokument, który wyznacza kierunki rozwoju edukacji w Polsce. Potrzeby są duże. Dlatego część zaplanowanych działań będzie finansowana z KPO.
Cztery filary zmian dotyczą cyfryzacji. To:
- dostęp do internetu w szkołach,
- wyposażenie sal lekcyjnych,
- zakup laptopów dla nauczycieli oraz uczniów,
- stworzenie laboratoriów wykorzystujących zaawansowane technologie w szkołach.
Wyposażenie szkół
Choć blisko 30 mln Polaków regularnie korzysta z internetu nadal nie każda szkoła ma dostęp do bezprzewodowej sieci. A bez niej trudno o kreatywne lekcje przy pomocy nowoczesnego sprzętu. Dzięki KPO w drugiej połowie 2025 rok sto tysięcy sal lekcyjnych uzyska dostęp do internetu bezprzewodowego. Szkoły otrzymają też zestawy sprzętów, które są potrzebne do nauczania zdalnego. A na co dzień będą z nich korzystały dzieci z niepełnosprawnościami, które nie mogą docierać na lekcje do szkoły.
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Komputer dla każdego
Do końca 2025 roku do nauczycieli ma trafić ponad pół miliona komputerów przenośnych, a kolejne 735 tysięcy otrzymają uczniowie. Liczby robią wrażenie. Te zakupy są finansowane z programów Bon dla nauczyciela oraz Cyfrowy uczeń. Pieniądze na oba pochodzą z KPO. Nauczyciele mogą kupić komputery do pracy do kwoty 2500 zł lub wyższej, jeśli pozostałą część sfinansują sami. Bon otrzymują wszyscy nauczyciele publicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie otrzymają laptopy lub tablety, dzięki którym będą mogli korzystać z zasobów elektronicznych także w domu.
Najnowocześniejsze technologie
Na dynamicznym rozwoju technologii skorzystają także szkoły. Z pieniędzy z KPO w dwunastu tysiącach szkół powstaną tzw. Laboratoria AI, czyli pracownie sztucznej inteligencji. Naukę mądrego korzystania z AI warto zacząć jak najszybciej – dlatego 2/3 laboratoriów ma powstać w szkołach podstawowych.
Nie wszystko może rozwiązać sztuczna inteligencja. Uczniowie powinni też sami mieć kompetencje potrzebne we współczesnym świecie. W tym pomogą Laboratoria STEM. STEM to skrót od anglojęzycznych wersji słów: nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria, matematyka. Nie da się ukryć, że w czasach automatyzacji, powstawania robotów i algorytmów, warto mieć umiejętności w tych dziedzinach. Z laboratoriów skorzystają uczniowie 4 tysięcy szkół średnich.
Jak skorzystać
Środkami z KPO na edukację zarządza Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN). O dotacje mogą wystąpić organy prowadzące szkoły, czyli gminy i powiaty. Informacje o naborach na konkretne obszary obszary znajdują się na stronie MEN. Wszystkie konkursy są dostępne także na portalu KPO.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego