Lepper doktorem honoris causa
Przewodniczący Samoobrony, wicemarszałek Sejmu
Andrzej Lepper otrzymał w Kijowie tytuł doktora honoris
causa Ukraińskiej Akademii Technologicznej za "działalność na
rzecz zbliżenia polsko-ukraińskiego" oraz "wkład w rozwój socjalny
polskiego społeczeństwa".
28.10.2005 15:01
To drugi taki tytuł przyznany Lepperowi przez ukraińską uczelnię. W październiku 2004 roku Lepper otrzymał doktorat honoris causa Międzynarodowej Akademii Kadr w Kijowie za "osiągnięcia w zbliżaniu narodów polskiego i ukraińskiego".
Wręczając Lepperowi doktorat h.c. z dziedziny socjologii, prezes Ukraińskiej Akademii Technologicznej, Władysław Nesterow nazwał szefa Samoobrony "jednym z najwybitniejszych polskich polityków". Ocenił, że powinien on być "wzorem do naśladowania dla polityków ukraińskich". To znany działacz polityczny, człowiek, który dużo robi dla Ukrainy i dla porozumienia między Ukraińcami i Polakami - powiedział Nesterow.
Dziękując za wyróżnienie, Lepper podkreślił, że jest zwolennikiem szerokiej współpracy Polski z sąsiednimi krajami. Zapewnił, że Samoobrona popiera plany integracji Ukrainy z Unią Europejską. Przypomniał, że występując na forum Parlamentu Europejskiego wypowiadał się za przyjęciem Ukrainy do UE.
Andrzej Lepper wskazał, że tytuł przyznany przez Ukraińską Akademię Technologiczną jest dla niego dużym wyróżnieniem. To dla mnie wielki zaszczyt. Uznana na świecie uczelnia zauważyła mój wkład w rozwój dobrosąsiedzkich stosunków z Ukrainą, a także mój nieoficjalny udział w "pomarańczowej rewolucji" - powiedział Lepper.
Byłem w Kijowie podczas "pomarańczowej rewolucji", w czasie, gdy polscy politycy jeszcze tu nie przyjeżdżali, kiedy nie było jasne, kto zostanie zwycięzcą. Poprosiłem wtedy Ukraińców, by rozwiązywali swoje problemy sami i nie liczyli na niczyją pomoc - podkreślił.
Ukraińska Akademia Technologiczna powstała w 1992 roku, ma 32 wydziały zajmujące się praktycznie wszystkimi dziedzinami nauki. Jak powiedział Nesterow, Akademia ma ponad 900 członków z różnych państw, wśród których są m.in. b. premier Ukrainy i kontrkandydat Wiktora Juszczenki w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Wiktor Janukowycz, a także gubernator Czukotki, właściciel angielskiego klubu piłkarskiego Chelsey, Roman Abramowicz. W 1999 roku została uznana przez UNESCO.
Jarosław Junko