Trwa ładowanie...

Lekarze radzą jak walczyć z "zabójcami małych dzieci"

Pneumokoki są "zabójcami małych dzieci" do piątego roku życia. Mogą spowodować szybką śmierć, albo bardzo poważne
powikłania - wodogłowie, głuchotę. Dlatego warto pomyśleć, czy
zamiast kolejnej zabawki nie lepiej kupić dziecku szczepionkę
przeciw tym bakteriom - mówili lekarze na konferencji
prasowej w Warszawie.

Lekarze radzą jak walczyć z "zabójcami małych dzieci"Źródło: Jupiterimages
d403k5h
d403k5h

Zainaugurowano na niej kolejną edycję kampanii pt.: "Szczepisz = Chronisz. Stop Pneumokokom". Kampanię otwiera "Błękitny miesiąc edukacyjny" dotyczący szczepień przeciw pneumokokom. Będzie on trwać od połowy marca do połowy kwietnia i obejmie 400 przychodni w całej Polsce.

Pneumokoki są bakteriami, które powodują obecnie najwięcej zakażeń bakteryjnych na świecie i najwięcej zgonów z tego powodu - rocznie zabijają od 700 tys. do ponad 1 mln ludzi, przede wszystkim dzieci do 5 roku życia, przypomniał prof. Janusz Gadzinowski, kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Dla porównania liczba zgonów z powodu "słynnych" meningokoków, o których tyle się mówi w mediach jest ok. 30 razy rzadsza - powiedział neonatolog.

Pneumokoki są najgroźniejsze dla małych dzieci. Mogą u nich wywoływać zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc czy zatok, ale czasem powodują groźną tzw. inwazyjną chorobę pneumokokową Występuje ona pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy bądź zapalenia płuc szerzącego się drogą krwi. Jej następstwem są często powikłania neurologiczne - uszkodzenia słuchu, wodogłowie.

Obecnie lekarze mają problem z leczeniem tej choroby, gdyż coraz więcej pneumokoków staje się opornych na antybiotyki, nawet najbardziej nowoczesne, podkreślała dr Hanna Czajka, kierownik Pediatrycznej Poradni Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie.

d403k5h

A ponieważ bakterie te są na całym świecie jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci do piątego roku życia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała za swój priorytet, by jak największą grupę małych dzieci objąć narodowymi programami szczepień przeciw tym pneumokokom. Stosowana obecnie w 90 krajach świata szczepionka została wprowadzona w 2000 r. Jest to tzw. skonjugowana szczepionka 7-walentna, skuteczna u dzieci od urodzenia. Dotychczas, na całym świecie zużyto 198 mln dawek tego preparatu.

W Polsce od 2006 r. szczepienia przeciwko pneumokokom znajdują się w kalendarzu szczepień zalecanych dla dzieci poniżej drugiego roku życia oraz dla dzieci w wieku 2-5 lat z grup ryzyka. Nie są jednak refundowane. W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o refundacji tych szczepień u dzieci do piątego roku życia z grup ryzyka.

Szczepionka ma 98%. skuteczność, czyli taką jakiej nie ma żaden antybiotyk, zaznaczył prof. Gadzinowski. Co ważne, preparat ma minimalne działania uboczne - są to najczęściej odczyn miejscowy, gorączka, spadek apetytu, złe samopoczucie, wymieniał.

- Pneumokokiem można zarazić się wszędzie, nigdy nie wiemy kiedy możemy się zetknąć z kimś, kto jest nim zarażony. Zakażenia są najczęstsze między 6 a 12 miesiącem życia dziecka, dlatego warto zaszczepić jej już w pierwszych miesiącach życia - tłumaczyła dr Czajka.

d403k5h

- Ja sam, jako dziadek dwóch wnuczek, finansuję im wszystkie szczepienia. Dla niektórych rodzin może to być dużo, ale czasem warto zaoszczędzić na kolejnej zabawce, bo szczepienia to inwestycja w przyszłość dziecka - przyznał prof. Gadzinowski.

Jego zdaniem, świadomość na temat szczepień przeciw pneumokokom jest mała wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dlatego bardzo ważne jest, by najpierw edukować lekarzy, którzy później będą przekazywać obiektywną wiedzę rodzicom. Taki jest cel "Błękitnego miesiąca edukacyjnego".

Jak przypomniała dr Czajka, lekarze mają obowiązek nie tylko realizować obowiązkowy program szczepień, ale też informować rodziców, że można szczepić dzieci w ramach programu zalecanego. Niedopełnienie tego obowiązku podlega karze grzywny.

d403k5h

Więcej o kampanii można się dowiedzieć na jej stronie internetowej (www.pneumokoki.pl), gdzie podane są również adresy placówek objętych tegoroczną akcją. Ze strony można ściągnąć poradnik na temat szczepień przeciw pneumokokom autorstwa dr Czajki.

Kampanię wspierają Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz Fundacja "Aby żyć". Jej ambasadorką została aktorka Paulina Holz.

d403k5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403k5h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj