Trwa ładowanie...
17-04-2012 15:27

Lekarze alarmują: coraz więcej groźnych bakterii odpornych na antybiotyki

Lekarze nie zlecają badań mikrobiologicznych nawet w przypadku ciężkich zakażeń - alarmuje profesor Waleria Hryniewicz krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii klinicznej. Profesor Hryniewicz wyjaśnia, że leczenie "na ślepo", bez wykonania posiewu i zidentyfikowania bakterii jest często nieskuteczne.

Lekarze alarmują: coraz więcej groźnych bakterii odpornych na antybiotykiŹródło: Jupiterimages
d3f4v5y
d3f4v5y

Coraz więcej jest groźnych, opornych na działanie antybiotyków szczepów bakterii. Profesor Hryniewicz dodaje, że tylko w 55% przypadków lekarze wiedzą, jaki szczep jest przyczyną bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jeszcze gorsze rozpoznanie dotyczy przyczyn sepsy czy zapalenia płuc.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca prowadzenie systemu nadzoru epidemiologicznego inwazyjnych zakażeń bakteryjnych, takich jak bakteriemia, sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, nabytych poza szpitalem. W naszym kraju od 4 lat działa Ogólnopolska Sieć Monitorowania Inwazyjnych Zakażeń Bakteryjnych BINet. Bierze w niej udział 170 laboratoriów z całej Polski. Pozwala to na szybką diagnostykę i skuteczniejsze leczenie.

d3f4v5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f4v5y
Więcej tematów