Trwa ładowanie...
17-04-2012 15:27

Lekarze alarmują: coraz więcej groźnych bakterii odpornych na antybiotyki

Lekarze nie zlecają badań mikrobiologicznych nawet w przypadku ciężkich zakażeń - alarmuje profesor Waleria Hryniewicz krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii klinicznej. Profesor Hryniewicz wyjaśnia, że leczenie "na ślepo", bez wykonania posiewu i zidentyfikowania bakterii jest często nieskuteczne.

Lekarze alarmują: coraz więcej groźnych bakterii odpornych na antybiotykiŹródło: Jupiterimages
d3ksi38
d3ksi38

Coraz więcej jest groźnych, opornych na działanie antybiotyków szczepów bakterii. Profesor Hryniewicz dodaje, że tylko w 55% przypadków lekarze wiedzą, jaki szczep jest przyczyną bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jeszcze gorsze rozpoznanie dotyczy przyczyn sepsy czy zapalenia płuc.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca prowadzenie systemu nadzoru epidemiologicznego inwazyjnych zakażeń bakteryjnych, takich jak bakteriemia, sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, nabytych poza szpitalem. W naszym kraju od 4 lat działa Ogólnopolska Sieć Monitorowania Inwazyjnych Zakażeń Bakteryjnych BINet. Bierze w niej udział 170 laboratoriów z całej Polski. Pozwala to na szybką diagnostykę i skuteczniejsze leczenie.

d3ksi38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ksi38
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj