Lejk z Grand Prix ORFEO i "Vivat Ukraina!" w Białej Podlaskiej
Koncertem "Klasycznie i romantycznie" 20 sierpnia 2023 roku rozpoczął się 5. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Wystąpiły gwiazdy scen operowych w Polsce, Iwona Socha i Łukasz Gaj, z towarzyszeniem Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia. Licznie przybyła publiczność podróżowała w bialskim amfiteatrze przez muzyczne style i epoki, arie operowe i operetkowe, ale także pieśni neapolitańskie.
23.08.2023 16:37
Zachwycił publiczność również Maksymilian Lejk, laureat Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego, młody akordeonista pochodzący z Kartuz i uczący się obecnie w Gdańsku. Konkurs odbył się 16 i 17 czerwca 2023 roku w Białej Podlaskiej. Przeznaczony jest dla uczniów szkół muzycznych II stopnia i studentów uczelni muzycznych. Jury obradowało w składzie: prof. dr hab. Klaudiusz Baran – rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (przewodniczący), prof. dr hab. Elżbieta Rosińska z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prof. Volodymyr Runchak z Konserwatorium Muzycznego w Kijowie, dr hab. Piotr Chołołowicz – prof. Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Sekretarzem jury był mgr Jakub Stefaniak z Państwowej Szkoły Muzycznej w Radzyniu Podlaskim. W pierwszej edycji oceniano 26 solistów i 5 zespołów kameralnych.
Jurorzy jednogłośnie podjęli decyzję o tym, aby Grand Prix trafiło do 15-letniego Maksymiliana Lejka, ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Podczas koncertu inauguracyjnego 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego Przewodniczący Rady Fundacji ORFEO, Zbigniew Napierała wręczył młodemu artyście specjalnie wykonaną na tę okazję statuetkę. Odbierając ją Maksymilian Lejk powiedział, że miłością do akordeonu zaraził go jego dziadek.
Dziękował także swoim nauczycielom: Markowi Rogowskiemu z Kartuz oraz prof. dr hab. Krzysztofowi Olczakowi z Gdańska.
Na prośbę Zbigniewa Napierały w programie koncertu znalazła się specjalna aranżacja "L’Evasion" Astora Piazzolli, którą Lejk z towarzyszeniem Strauss Ensemble przedstawił w iście ognistym stylu. Młody akordenista posługuje się swoim instrumentem w sposób niemalże organiczny, panując nad czystością brzmienia, zachwycając interpretacją, gra po prostu pięknie i brawurowo. II Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Bogusława Kaczyńskiego zaplanowany jest na wiosnę 2025 roku. Jego organizatorami są: Zespół Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej z dyrektorem Waldemarem Maciejem Robakiem, ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego z pomysłodawcą konkursu Zbigniewem Napierałą i dyrektorem artystycznym Krzysztofem Korwinem-Piotrowskim oraz Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.
Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego, którego pierwsza edycja odbyła się w Białej Podlaskiej w 2019 roku, ma na celu kontynuowanie tradycji popularyzowania sztuki operowej, operetkowej i musicalowej. Promuje także balet i wybitnych aktorów teatru filmu i telewizji. Przywiązuje uwagę na edukację muzyczną, i przekazanie kolejnym pokoleniom szacunek do klasyki i śpiewu operowego.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest teatrolog i menadżer kultury Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Piąta jubileuszowa edycja tego wydarzenia odbywa się w dniach 20 – 27 sierpnia 2023 roku w Białej Podlaskiej. Koncerty zostały zaplanowane również w Serpelicach, Sarnakach, Leśnej Podlaskiej i Katowicach. W spotkaniu i recitalu "Przeboje Bogusława Kaczyńskiego" wystąpiła Małgorzata Długosz, gwiazda scen operetkowych w Polsce, a na fortepianie grał wirtuozowsko Artur Jaroń. Swój spektakl "Wokół Szekspira" zaprezentował Andrzej Seweryn, zachwycając publiczność inscenizowanymi fragmentami różnych dramatów mistrza ze Stratfordu i rozmową z publicznością.
Wyjątkowe wydarzenie festiwalowe to "Vivat Ukraina! Gala Lwowskiej Opery Narodowej" w Dniu Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia w Amfiteatrze w Białej Podlaskiej.
Krzysztof Korwin-Piotrowski (autor scenariusza) zaprosił wybitnych solistów Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej: Darię Lytovchenko (sopran), Oleksandra Cherevyka (tenor), Petra Radeyko (baryton) i orkiestrę pod dyrekcją szefa muzycznego Lwowskiej Opery Narodowej Ivana Cherednichenko.
Gwiazdy gali to również Edyta Piasecka (sopran, Opera Krakowska) i Klaudiusz Baran (akordeon, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). Do współprowadzenia koncertu została zaproszona Bianka Zalewska – korespondentka wojenna i reporterka TVN, odznaczona Orderem Księżnej Olgi II i III klasy przez prezydentów Ukrainy Petra Poroszenkę i Wołodymyra Zełenskiego. Jest również pierwszą Polską, która otrzymała nagrodę International Women of Courage, wręczoną w Białym Domu przez pierwszą damę USA Jill Biden i sekretarza stanu Antony'ego Blinkena. Autorami scenografii multimedialnej są: Cezary Żegliński, Marek Maliszewski, Krzysztof Korwin-Piotrowski.
W repertuarze gali znalazły się arie i duety z europejskiego repertuaru operowego (Mozart, Haendel, Donizetti, Bizet, Rossini), utwór wybitnego ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka "Rapsodia karpacka" oraz opracowania ludowych pieśni ukraińskich na głos i orkiestrę. Bogusław Kaczyński ściśle współpracował z Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrem Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, gdy był dyrektorem Festiwalu im. Jana Kiepury. Koncert jest organizowany dzięki wsparciu Fundacji PGE.
25 sierpnia będzie mieć miejsce prapremiera spektaklu w reżyserii Danuty Szaniawskiej o Annie z Sanguszków pt. "Księżna Anna Radziwiłłowa". Scenariusz napisał Jacek Daniluk. Planowane są też spotkania z Grażyną Brodzińską oraz Krzysztofem Korwinem – Piotrowskim pt. "Smaki sławy Bogusława Kaczyńskiego" (oba wydarzenia 26 sierpnia o godz. 12.00 i 18.00).
"Zaczarowany Świat Operetki" będzie zakończeniem 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W niedzielę 27 sierpnia w Amfiteatrze w Białej Podlaskiej wystąpią: Grażyna Brodzińska, Wioletta Białk, Jolanta Kremer, Adam Sobierajski, Jakub Milewski i Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Mieczysława Smydy.