Trwa ładowanie...
d4cf5kf
17-03-2007 10:50

Ławrow: tarcza USA w Europie odbije się na stosunkach Rosji z NATO

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej
Ławrow ostrzegł, że rozmieszczenie elementów
amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie niekorzystnie odbije
się na relacjach jego kraju z NATO.

d4cf5kf
d4cf5kf

Ławrow mówił o tym na posiedzeniu konsultacyjnej Rady ds. polityki zagranicznej i obronnej, które zebrało się w tym dniu w miejscowości Liesnyje Dali pod Moskwą.

Nie ulega wątpliwości, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie poważnie - i niekorzystnie - odbije się na naszych stosunkach z NATO - oświadczył szef rosyjskiego MSZ.

Nie chcemy wbijać klina w relacje transatlantyckie. Nie chcemy jednak również, by transatlantyckie więzy między Europą i USA były umacniane kosztem Rosji - podkreślił Ławrow.

Szef rosyjskiej dyplomacji oznajmił, że Moskwa "sprzeciwia się strategicznym grom w Europie, które na pustym miejscu mogą stworzyć konfrontacyjny potencjał". Właśnie do tego - jego zdaniem - prowadzi realizacja planów instalacji elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie.

d4cf5kf

Ławrow zapowiedział, że Rosja podejmie kontrposunięcia. Minister nie sprecyzował jednak, jakie to będą kroki. Zauważył tylko, że jego kraj "będzie się koncentrował na poszukiwaniu kolektywnych alternatyw wobec tego rodzaju jednostronnych działań".

Szef MSZ Rosji podkreślił, że nie ma mowy o jakiejkolwiek "zimnej wojnie" między jego krajem a Stanami Zjednoczonymi, co nie oznacza, że Moskwa nie będzie krytykowała polityki zagranicznej Waszyngtonu.

Według Ławrowa, byłoby źle, gdyby w relacjach między Rosją i USA nastąpiła teraz przerwa, związana z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w obu krajach.

Pragniemy, aby USA nie zmykały się w sobie ani w obliczu kryzysu irackiego, ani w obliczu kampanii wyborczej; aby nadal uczestniczyły w odnawianiu partnerstwa z Rosją na gruncie wzajemnych korzyści - zadeklarował szef rosyjskiej dyplomacji.

d4cf5kf

W styczniu Waszyngton oficjalnie zaproponował Czechom ulokowanie na ich terytorium bazy radarowej amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej (NMD), nazywanego tarczą antyrakietową. W Polsce miałaby powstać baza rakiet przechwytujących, uzupełniająca dwie podobne bazy, zlokalizowane na Alasce i w Kalifornii.

Szef Agencji Obrony Przeciwrakietowej USA generał Henry Obering ujawnił niedawno, że Pentagon byłby zainteresowany również zbudowaniem w rejonie Kaukazu stacji radarowej, współpracującej z tarczą.

Tarcza ma ochraniać USA i ich europejskich sojuszników przed atakiem rakietowym ze strony takich nieprzewidywalnych państw, jak Korea Północna i Iran. Waszyngton zapewnia, że nie jest ona skierowana przeciwko Rosji.

Ławrow przyznał w jednym ze swoich wcześniejszych wystąpień, że poszczególne elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej z osobna nie stanowią zagrożenia dla Rosji. Moskwę - według niego - niepokoi jednak to, że takich elementów jest coraz więcej i że w przyszłości może powstać pokusa, aby skierować ten system przeciwko Rosji.

Jerzy Malczyk

d4cf5kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cf5kf
Więcej tematów