Trwa ładowanie...
d33w2en

Laureaci debiutów opolskich

Nagrodę im. Anny Jantar 39. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki otrzymali ex aequo bracia Piotr i Wojtek Cugowscy oraz zespół Jean D`Arme (Żandarm).

d33w2en
d33w2en

Nagrodę dla najlepszego uczestnika koncertu debiutów ufundował prezydent Opola. Nagrodą dla zwycięzcy jest statuetka Karolinki i nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. zł, która zostanie podzielona na pół. Statuetki Karolinki na szczęście nie będzie trzeba dzielić.

W tej sytuacji, kiedy mamy dwójkę laureatów, jedni i drudzy otrzymają statuetkę - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Marek Sierocki.

Bracia Cugowscy to synowie wokalisty "Budki Suflera" Krzysztofa Cugowskiego. W debiutach śpiewali hard rockową kompozycję "Nie jestem inny" z muzyką Romualda Lipko (kompozytora większości utworów "Budki") i tekstem Andrzeja Mogielnickiego.

Drugi laureat - zespół Jean D`Arme - wygrał wcześniej 37. festiwal piosenki studenckiej w Krakowie. W debiutach zagrał piosenkę zatytułowaną "Zebra". Jury debiutów przyznało też wyróżnienie - otrzymała je młoda, pełna energii wokalistka ukrywająca się pod pseudonimem "Tigra".

d33w2en

13 piosenek prezentowanych w "Debiutach" wyłoniono spośród 128 propozycji nadesłanych do komisji artystycznej festiwalu. Oprócz nagrody dla najlepszego debiutanta podczas 39. festiwalu opolskiego przyznane zostaną następujące nagrody: nagroda publiczności dla twórców i wykonawcy piosenki premierowej przyznana przez widzów telewizji w głosowaniu audiotele, nagroda w tym samym konkursie przyznana przez jury w oddziałach terenowych TVP oraz nagroda dziennikarzy i fotoreporterów.

Grand Prix - nagrodę za całokształt twórczości artystycznej tegorocznego festiwalu - otrzyma Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, kompozytor wielu melodii wykorzystywanych w polskich serialach. Jego utwory pojawiły się m.in. w "Wojnie domowej", "Podróży za jeden uśmiech", "Janosiku". Matuszkiewicz wcześniej otrzymał już w Opolu nagrody - za piosenkę "Nie bądź taki szybki Bill" i utwór "W siną dal".

Wykonawca najlepszej piosenki premierowej wybrany w plebiscycie słuchaczy radiowej "Jedynki" otrzyma prawo do bezpłatnej sesji nagraniowej.

Odrębną kategorią nagród są "Superjedynki", czyli nagrody dla najlepszych artystów w okresie "Od Opola do Opola". Wyróżnienia w 10 kategoriach przyznane zostaną w głosowaniu słuchaczy i telewidzów. W tym plebiscycie po raz pierwszy można było głosować drogą elektroniczną. Na swoich ulubionych wykonawców głosowało ponad 160 tys. fanów. Laureatów "Superjedynek" poznamy w czwartek. (jask)

d33w2en
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33w2en
Więcej tematów