Lady Pank - antologia z okazji 20‑lecia zespołu
"Besta Besta" to tytuł pierwszej płyty, która zainauguruje wydanie "Antologii Lady Pank" z okazji 20-lecia zespołu - poinformowała firma wydająca płyty zespołu. Pierwszy album ukaże się 24 czerwca, kolejne trzy - w ciągu wakacji.
14.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Na "Besta Besta" znajdą się m.in. hity "Mała Lady Punk", "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Wciąż bardziej obcy", "Fabryka małp", "Marchewkowe pole", "Tańcz głupia tańcz", "Tacy sami", "Zostawcie Titanica". Obok przebojów, krążek będzie zawierał piosenki premierowe - "7-me niebo nienawiści" i "Konie w mojej głowie".
Tytuł "Besta Besta", jak informuje wydawca, ma odróżniać płytę od innych tego rodzaju albumów z największymi przebojami poszczególnych wykonawców.
Grupa Lady Pank powstała wiosną 1982 roku. Pierwotnie miała nosić nazwę Żużel. Do wyboru nazwy Lady Pank przyczyniła się popularność piosenki "Mała Lady Pank", nagranej jeszcze przed uformowaniem się zespołu.
Trzon zespołu (od 1994 roku) to kwintet: Jan Borysewicz - gitara, niektóre partie wokalne, Janusz Panasewicz - wokal, Andrzej Łabędzki - gitara (do września 2001), Krzysztof Kieliszkiewicz - gitara basowa i Kuba Jabłoński - perkusja.
W rok po uformowaniu się grupy powstały wielkie przeboje - "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Fabryka małp", "Pokręciło mi się w głowie", "Du du", "Zamki na piasku", "Wciąż bardziej obcy", "Vademecum skauta", "Moje Kilimandżaro".
Tylko w 1983 roku Lady Pank wystąpili z około 400 koncertami. Szturmem zdobyli szczyty list przebojów. Powstały wówczas pierwsze teledyski. W grudniu ukazał się pierwszy longplay grupy - "Lady Pank".
Rok później pojawiła się kolejna płyta - "Ohyda". Zespół po raz pierwszy wystąpił jako gwiazda na dużym ekranie - w filmie "To tylko rock" Pawła Karpińskiego. W grudniu otrzymał prestiżowe wyróżnienia - Złote Płyty za "Lady Pank" i "Ohydę".
W marcu 1985 roku trzytygodniowe tournee Lady Pank po Stanach Zjednoczonych zostało zwieńczone anglojęzycznym albumem "Drop Everything". Teledysk "Minus zero" pojawił się w MTV. W sierpniu na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie zespół dał wielki koncert rejestrowany przez radio i telewizję.
W styczniu kolejnego roku grupa pojawiła się na festiwalu MIDEM w Cannes. W kraju na listy przebojów trafił hit "Marchewkowe pole". W lutym w studio Polskich Nagrań Lady Pank zgrali materiał na trzecią płytę na rynku krajowym - "LP 3". W Japonii, na prestiżowym Tokio Music Festiwal, zdobyli wyróżnienie dla zespołu i nagrodę za najlepszą kompozycję festiwalu - "Mniej niż zero".
Triumfalny pochód grupy zakończył się 1 czerwca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu - zespół zawieszono po niefortunnym występie jej lidera.
Lady Pank powrócił na estradę w 1987 roku. Rok później wylansował przeboje "To, co mam", "Tacy sami", "Zostawcie Titanica". Podczas trasy zespołu w Stanach doszło do nieoczekiwanego podziału grupy: Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz wystąpili razem, reszta - jako The Mix.
W 1989 roku ukazała się solowa płyta Jana Bo. Dwa lata później, podczas kolejnego pobytu w USA, zespół zawiesił działalność. W kwietniu 1992 roku Borysewicz nagrał kolejną płytę solową - "Wojna w mieście".
W 1994 Lady Pank powrócili na estradę. Powstała także nowa płyta - "Nana". Wśród krążków zespołu wydanych w ostatnich latach jest dwupłytowy album "W transie" (1997), ze starymi przebojami w nowych aranżacjach, oraz "Łowcy głów" (1998).
W 1999 r. ukazał się singiel z utworem "Do Moniki L." - wykorzystanym w filmie Marka Koterskiego "Ajlawju". Rok później pojawiła się najnowsza płyta - "Nasza reputacja". (miz)