Trwa ładowanie...
25-09-2014 12:17

Kurdowie: zatrzymaliśmy ofensywę Państwa Islamskiego w północnej Syrii

Przedstawiciele syryjskich Kurdów poinformowali, że siły kurdyjskie zatrzymały ofensywę Państwa Islamskiego (IS) na północy Syrii. Wcześniej pojawiły się doniesienia o atakach lotniczych na cele dżihadystów w okolicach miasta Ajn al-Arab (Kobane).

Share
Kurdowie: zatrzymaliśmy ofensywę Państwa Islamskiego w północnej SyriiŹródło: PAP/EPA, fot: Sedat Suna
d19pars

Dwaj cytowani przez Reutera przedstawiciele Kurdów powiedzieli, że siły kurdyjskie w północnej Syrii w czasie nocnych starć wokół miasta Ajn al-Arab powstrzymały natarcie sił Państwa Islamskiego.

IS rozpoczęło ofensywę na terenach kurdyjskich ponad 10 dni temu, gromadząc wokół Ajn al-Arab bojowników, ciężką broń, a nawet czołgi. Z miasta i okolicznych wsi uciekło do pobliskiej Turcji ponad 100 tys. ludzi.

W środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że kontrolowane przez dżihadystów syryjskie terytoria przy granicy z Turcją i Irakiem były celem serii ataków lotniczych. Nalotów dokonały niezidentyfikowane samoloty i zaatakowały pozycje IS 35 km na południowy zachód od Ajn al-Arab - poinformowano.

d19pars

W czwartek Obserwatorium mówiło o atakach amerykańskiego lotnictwa na cele Państwa Islamskiego położone w Syrii wzdłuż Eufratu.

Libańska telewizja Al-Manar podała tymczasem, że syryjska armia rządowa odzyskała kontrolę nad okupowanymi przez rebeliantów terenami na północny wschód od Damaszku. Według al-Manar, stacji powiązanej z radykalną libańską partią szyicką Hezbollah, odbity przez armię rządową obszar leży wokół miasta Adra, około 40 kilometrów od stolicy Syrii. Od grudnia 2013 roku był kontrolowany przez rebeliantów; nie podano z kim związana była ta grupa.

- Od rana armia kontroluje Adrę i przywróciła bezpieczeństwo - podało cytowane przez AFP źródło w syryjskich siłach bezpieczeństwa.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi jednak, że rano w przemysłowej części Adry, gdzie stoją wysokie bloki mieszkalne i fabryki, wciąż trwały walki. Według Obserwatorium rebelianci wciąż kontrolują na terenie tzw. starej Adry.

d19pars
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19pars
Więcej tematów