Trwa ładowanie...
d2jb3oj

Kurator do uczniów: "Brońcie się przed islamem"

Duże wzburzenie rodziców i nauczycieli wywołało wystąpienie małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak w czasie świętowania przez uczniów liceum im. Króla Jana III Sobieskiego 335. rocznicy bitwy pod Wiedniem. Urzędniczka nawoływała młodzież do obrony przed islamem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty
Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty (Agencja Gazeta, Fot: Jakub Wlodek)
d2jb3oj

We wtorek uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla jana III Sobieskiego w Krakowie podniośle świętowali kolejną rocznicę bitwy pod Wiedniem - donosi krakowska wyborcza.pl. Po mszy w kościele Mariackim pierwsze klasy składały uroczyste ślubowanie na Rynku Głównym.

Została zaproszona na nie Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. „Patron waszej szkoły to wspaniały król, który potrafił obronić całą Europę przed islamem. Musicie brać z niego przykład (...). Życzę wam odwagi w przyznawaniu się do polskości i do Boga (...). Bądźcie wierni Polsce i wierni Bogu” – powiedziała uczniom kurator.

Słowa te wywołały oburzenie rodziców i nauczycieli, którzy zarzucali Barbarze Nowak, że nawołuje do wojny religijnej zamiast uczyć młodzież tolerancji.

d2jb3oj

"Szykujemy sobie wykluczonych"

Wypowiedź urzędniczki oświaty skomentował na Facebooku Karol Wilczyński, doktorant filozofii i dziennikarz katolickiego portalu Deon.

"A potem się dziwimy, że dzieci muzułmanów żyjących w Polsce mają w szkole prze...rane. Bo uczniowie biorą przykład i >bronią Europę przed islamem<. Sami, my Polacy, szykujemy sobie sporą grupę wykluczonych, którzy z polskich szkół wyjdą poranieni tą całą obroną Europy" - napisał.

A jak wyjaśnia Barbara Nowak swoje wystąpienie przed licealistami? W piśmie przesłanym redakcji wyborcza.pl jej rzecznik Grzegorz Sobol tłumaczy, że kurator chciała jedynie zachęcić uczniów do "pielęgnowania w sobie cnoty odwagi" oraz "mówiła o obronie, a nie o atakowaniu". "Napadnięty ma prawo i wręcz obowiązek się bronić" - napisał. Dodał też, że intencją kurator było podkreślenie "nakazu obrony wartości patriotycznych i religijnych", o których mówi preambuła do Konstytucji RP.

d2jb3oj

Kolejna gafa

To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź małopolskiej urzędniczki oświaty. W lutym tego roku w jednym z portali społecznościowych napisała, że w Auschwitz powinni pracować tylko polscy przewodnicy z licencją IPN. Niedługo po tej wypowiedzi w Krakowie doszło do dewastacji mieszkania jednego z obcokrajowców, który oprowadza wycieczki po terenie niemieckiego obozu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jb3oj

Podziel się opinią

Share

d2jb3oj

d2jb3oj
Więcej tematów