Trwa ładowanie...
d2atram
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kukiz'15 chce uchylenia przepisów o wspólnych operacjach na terytorium RP

• Kukiz'15 skierował do Sejmu kolejny projekt ustawy
• Ma ona uchylić przepisy ustawy z 7 lutego 2014 roku
• Zezwala ona na udział zagranicznych służb w operacjach na terenie Polski
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kukiz'15 chce uchylenia przepisów o wspólnych operacjach na terytorium RP
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d2atram

Posłowie Kukiz'15 skierowali do Sejmu projekt ustawy, który uchyla przepisy regulujące udział zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników innych państw we wspólnych operacjach lub działaniach ratowniczych na terytorium Polski.

Ustawa z 7 lutego 2014 roku ma ułatwić funkcjonariuszom lub pracownikom z państw Unii Europejskiej i strefy Schengen udział na terytorium Polski we wspólnych operacjach z polskimi policjantami, funkcjonariuszami Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Chodzi między innymi o wspólne patrole w celu ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości. Po drugie, wspólne operacje to także działania podejmowane w celu ochrony porządku w związku ze zgromadzeniami publicznymi i imprezami masowymi, klęskami żywiołowymi i poważnymi wypadkami. Po trzecie, do wspólnych operacji zaliczono też pomoc udzielaną przez policyjne jednostki antyterrorystyczne.

d2atram

Według posłów Kukiz'15 ustawa "otwiera rządowi i jednostkom podległym możliwość wykorzystania zagranicznych funkcjonariuszy do tłumienia protestów niezadowolenia społecznego w sytuacji, gdy polskie służby odmówią wykonania rozkazu kierując się zasadą obywatelskiego nieposłuszeństwa".

Autorzy projektu uważają ponadto, że zagraniczni funkcjonariusze mogą ma mocy obecnej ustawy zostać dopuszczeni do działań operacyjnych polegających na podsłuchiwaniu, nagrywaniu i prowadzeniu obserwacji wobec obywateli Polski. - Ustawa otwiera więc w znaczący sposób możliwość działalności obcych wywiadów na niekorzyść Polski i Polaków pod przykrywką wspólnych działań operacyjnych - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

W grudniu zeszłego roku, zapowiadając złożenie projektu, Robert Winnicki (Kukiz'15) przekonywał, że "ustawa o bratniej pomocy" wzbudziła ogromne kontrowersje, a dotyczy udziału zagranicznych służb na terytorium Polski. - Taka ustawa jest szkodliwa, ponieważ bezpośrednio godzi w suwerenność państwa - ocenił Winnicki.

Przez cały proces legislacyjny w parlamencie ustawę krytykowali politycy PiS, którzy nazywali ją "ustawą o bratniej pomocy" i mówili np., że rząd boi się imprez masowych i demokratycznych zgromadzeń publicznych, więc chce sprowadzać posiłki z zagranicy. MSW odpowiadało, że żadnemu rządowi nie przyszło do głowy wykorzystywać unijne regulacje do tłumienia protestów, mimo iż od kilku lat trwa kryzys ekonomiczny i np. w Grecji i Hiszpanii dochodziło do gwałtownych protestów lub walk z policją.

d2atram

Podziel się opinią

Share

d2atram

d2atram
Więcej tematów