Trwa ładowanie...

Kuba: zakaz nazywania imieniem Fidela Castro "ulic, pomników, instytucji czy innych miejsc publicznych"

• Raul Castro obiecał bronić socjalistycznej spuścizny swego brata • Prezydent Kuby był obecny na uroczystościach pogrzebowych na głównym placu w Santiago de Cuba • Na Kubie zostanie wprowadzony zakaz nazywania imieniem Fidela Castro "ulic, pomników, instytucji czy innych miejsc publicznych"
Share
Kuba: zakaz nazywania imieniem Fidela Castro "ulic, pomników, instytucji czy innych miejsc publicznych"
Źródło: PAP/EPA, Fot: ERNESTO MASTRASCUSA
d3kx0xl

Dziesiątki tysięcy Kubańczyków oraz przywódcy wielu państw Ameryki Łacińskiej, w tym prezydent Wenezueli Nicolas Maduro, Boliwii - Evo Morales oraz byli prezydenci Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i Dilma Rousseff, uczestniczyli w sobotę wieczorem czasu lokalnego w uroczystościach poświęconych pamięci byłego przywódcy Kuby, Fidela Castro.

W ich obecności Raul Castro obiecał bronić spuścizny swego zmarłego 25 listopada brata. - Pokonamy wszelkie przeszkody, chaos i zagrożenie, aby budować na Kubie socjalizm - powiedział zgromadzonym tłumnie na placu Antonio Maceo Kubańczykom i zagranicznym dygnitarzom.

Poinformował ponadto, że na Kubie zostanie wprowadzony zakaz nazywania imieniem Fidela Castro "ulic, pomników, instytucji czy innych miejsc publicznych". Nigdy nie powstaną też popiersia czy pomniki będące wyrazu hołdu dla przywódcy kubańskiej rewolucji. W tej sposób - jak podkreślił Raul Castro - zostanie uszanowana wola zmarłego, który nie chciał być obiektem powszechnego kultu.

d3kx0xl

Pogrzeb Fidela Castro ma się odbyć w niedzielę o godz. 13 czasu polskiego. Wtedy to urna z jego prochami zostanie złożona na cmentarzu Santa Ifigenia w Santiago de Cuba - kolebce rewolucji, która w 1959 roku obaliła dyktatorskie rządy Fulgencio Batisty.

Pożegnalną podróż po Kubie niewielka urna z drewna cedrowego, przykryta kubańską flagą, rozpoczęła w środę w Hawanie. Niedziela to ostatni dzień dziewięciodniowej żałoby narodowej, ogłoszonej po śmierci Castro.

Fidel Castro przez 47 lat rządził krajem żelazną ręką. Bezwzględnie zwalczał swych przeciwników i wszelkie ruchy opozycyjne, a zmonopolizowana przez państwo gospodarka stanęła na progu bankructwa. W lutym 2008 roku Castro zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Państwa i przekazał sprawowanie władzy swemu młodszemu o pięć lat bratu, Raulowi, który rozpoczął ograniczone próby reform wolnorynkowych. (PAP)

Oprac. Adam Styczek

d3kx0xl

Podziel się opinią

Share
d3kx0xl
d3kx0xl
Więcej tematów