Kto ratuje publiczną służbę zdrowia?
Rząd ratuje publiczną służbę zdrowia według
projektu ekspertów zawodowo związanych z amerykańską firmą
kontrolującą sieć przychodni medycyny rodzinnej i z jedną z
największych firm skupujących wierzytelności placówek medycznych.
Mało tego - posłowie głosują w komisji sejmowej poprawki wnoszone
przez stowarzyszenie pracodawców, wspierane finansowo przez polsko-
amerykańską fundację - czytamy na łamach "Trybuny".
04.06.2004 | aktual.: 04.06.2004 07:13
W październiku 2003 r. na antenie Programu I Polskiego Radia Halina Lichocka rozmawiała z Adamem Kruszewskim, współautorem "Programu systemowych zmian w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce". Na pytanie kim są autorzy projektu, padła odpowiedź: Jesteśmy ekonomistami, jesteśmy lekarzami jednocześnie, autorami programu jesteśmy: ja, Adam Kruszewski i Marek Gorajek. Napisaliśmy ten program pod kierownictwem pana Michała Boniego, który nas namówił jako osoba bardzo głęboko zaangażowana w sprawy społeczne, i zrobiliśmy ten nasz program zupełnie pro bono, nie czerpiemy z tego powodu żadnych korzyści - przypomina "Trybuna".
Kim są owi niezależni eksperci, poruszeni troską o wspólne dobro, którzy opracowują plan uzdrowienia polskiej służby zdrowia? Adam Kruszewski, lekarz i ekonomista, był współtwórcą sieci prywatnych przychodni Medicover sp. z o.o., a potem Medycyna Rodzinna. Od 2000 r. jest dyrektorem inwestycyjnym w amerykańskiej grupie kapitałowej Enterprise Investors i zajmuje się sektorem opieki zdrowotnej (Medycyna Rodzinna należy w 90% do EI) - podaje dziennik.
Michał Boni, 1991 r. - minister pracy i polityki socjalnej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, 1997-2001 szef gabinetu politycznego ministra pracy i polityki socjalnej Longina Komołowskiego, poseł I kadencji z ramienia Kongresu Liberalno- Demokratycznego, członek rady politycznej UW, zasiada w radzie dyrektorów fundacji powiązanej z EI. Na stronie Instytutu Zarządzania można znaleźć poza tym informację, że od 1994 r. jest konsultantem w tej samej co pan Kruszewski grupie finansowej Enterprise Investors, w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi - pisze gazeta.
Marek Gorajek od roku 2002 jest zastępcą dyrektora Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych PZU Życie SA, wcześniej pełnił funkcję dyrektora regionalnego Medicovera. Jako jedyny nie ma nic wspólnego, przynajmniej oficjalnie, z Enterprise Investors. Grupa kapitałowa Enterprise Investors zarządza obecnie rodziną prywatnych funduszy inwestycyjnych o łącznym kapitale 725 mln dolarów. EI jest udziałowcem największej w Polsce prywatnej sieci aptek - "Apteka 21"; firmy prowadzącej prywatne poradnie medyczne - Medycyna Rodzinna SA; Pharmag SA - dystrybutora leków, środków medycznych i higienicznych - podaje "Trybuna".
W lutym 2001 r. Polish Enterprise Fund IV zainwestował milion dolarów w Instytut Badań i Informacji Szpitalnych. Publikacje Instytutu dowodzą na przykład, iż rozwiązaniem gwarantującym poprawę jakości świadczonych usług jest całkowicie wolny rynek usług medycznych. Na koniec to co najciekawsze - EI ma 51% udziałów w Magellan sp. z o.o., firmy znanej z wykupu przeterminowanych wierzytelności służby zdrowia. Magellan współpracuje z ponad 500 szpitalami i prawie 200 największymi dostawcami dla szpitali - czytamy w "Trybunie". (PAP)
Więcej: * Trybuna - A czyje szpitale?*