Książka zakazana w USA, u nas promowana w przedszkolu
Pisarze, muzycy i inni artyści zgromadzili się w bibliotece w San Francisco, by sprzeciwić się liście książek zakazanych w szkołach i bibliotekach w USA. Zgromadzeni będą bronić między innymi książki o gejach-pingwinach, która jest najbardziej niepożądaną pozycją w placówkach publicznych - podaje BBC.
01.10.2009 | aktual.: 02.10.2009 15:07
Spotkanie jest związane z obchodami Tygodnia Zakazanych Książek organizowanymi przez Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich.
Od 2001 roku aż 3736 książek zostało zgłoszonych jako nieodpowiednie dla szkół i bibliotek. Najwięcej zastrzeżeń zgłoszono wobec "Z Tango jest nas troje" autorstwa Justina Richardsona i Petera Parnella. To historia dwóch samcach pingwinów maskowych z nowojorskiego zoo, które przez sześć lat żyły w „stałym związku”. Różne organizacje i osoby prywatne skarżyły się, że książka jest „antyetyczna”, „antyrodzinna”, „homoseksualna” itp.
Tylko 2008 roku Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich otrzymało 517 próśb o usunięcie jakiejś książki z półek placówek publicznych. Główny powód to wyraźne treści o tematyce seksualnej. Na tej liście znajdują się m.in. książki JK Rowling z serii „Harry Potter”.
W Polsce "Z Tango jest nas troje" wydał Robert Biedroń, członek zarządu Kampania Przeciw Homofobii. Między innymi z jego inicjatywy książka promowana będzie wśród w gdańskim przedszkolu Centrum Zabaw Twórczych Edward oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Ma to związek z ogólnopolską debatą na temat homoseksualizmu, która organizowana będzie także w innych placówkach na terenie kraju.
Zobacz serwis ksiazka.wp.pl