Trwa ładowanie...
d3iol4y
23-04-2006 20:45

Książka o uwolnieniu kopii obrazu z Jasnej Góry

Uwolnienie kopii obrazu Matki Bożej
Jasnogórskiej oraz jego peregrynacja po diecezji radomskiej w
latach 1972-73 to tematyka książki "Świadectwo radomskiego
zawierzenia" pod redakcją proboszcza kościoła katedralnego w
Radomiu, ks. Edwarda Poniewierskiego. Książka została wydana z
okazji drugiej wizyty obrazu w regionie radomskim.

d3iol4y
d3iol4y

Kopia obrazu z Jasnej Góry powstała z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który pragnął, aby obraz odwiedzał wszystkie parafie. Według biskupa pomocniczego diecezji radomskiej, biskupa Stefana Siczka, prymas nigdy nie zgodził się, aby autentyczny obraz opuścił Jasną Górę.

Po wyjściu z więzienia w 1956 roku prymas zlecił wykonanie dwóch kopii wizerunku, które zostały poświęcone przez papieża. Jedna została w Rzymie, a druga 29 sierpnia 1957 roku rozpoczęła nawiedzenie diecezji warszawskiej.

W rocznicę 1000-lecia chrześcijaństwa polskiego peregrynację przerwano, aby obraz mógł odwiedzić wszystkie katedry. Kiedy kardynał Wyszyński wiózł go do Warszawy, milicja zatrzymała go i przewiozła obraz do katedry warszawskiej.

Gdy przyszedł czas na nawiedzenie diecezji katowickiej, prymas stwierdził, że obraz nie może być uwięziony w stolicy. 2 września 1966 roku wysłano kopię do Katowic. Na trasie obraz został aresztowany przez komunistyczne służby i przez sześć lat trzymany pod strażą z Częstochowie. Paulinom zagrożono, że jeśli wypuszczą obraz, kilka klasztorów zostanie zlikwidowanych. Wszystkie samochody wyjeżdżające z Jasnej Góry były kontrolowane.

d3iol4y

Gdy zbliżał się czas odwiedzin obrazu w diecezji sandomierskiej, pod którą podlegał wówczas Radom, wikariusz tutejszej parafii mariackiej, ks. Józef Wójcik udał się do prymasa i przedstawił swój pomysł wykradzenia obrazu z Jasnej Góry.

Prymas wyraził cichą zgodę na to, uświadamiając księdzu Wójcikowi, że konsekwencje mogą być dla niego samego bardzo poważne - powiedział autor książki, ks. Edward Poniewierski.

Obraz został wykradziony przez ks. Wójcika, ks. Romana Siudka z diecezji sandomierskiej i dwie siostry zakonne Służki z Mariówki niedaleko Radomia. Jedna z nich kierowała nyską, którą wywieziono obraz. 18 czerwca 1972 roku obraz rozpoczął peregrynację w Radomiu.

Książka "Świadectwo radomskiego zawierzenia" zawiera historię pierwszej peregrynacji po Polsce, która trwała 23 lata, i obecnej wędrówki obrazu. Kolejny rozdział to relacje ks. Wójcika i dwóch sióstr Służek z wykradzenia wizerunku. Potem następuje opis nawiedzenia obrazu w Radomiu, powitanie wygłoszone przez ks. bpa Piotra Gołębiowskiego, kazanie Stefana Wyszyńskiego.

d3iol4y

Dzięki zgodzie kardynała Józefa Glempa mogliśmy sięgnąć do prywatnych, niepublikowanych zapisków księdza prymasa Wyszyńskiego, który czynił je każdego dnia. Jest to poważne źródło historyczne dla wielu innych przeżyć, które miały miejsce za czasów jego posługi w kościele polskim - mówił ks. Poniewierski.

Książka kończy się zestawem modlitw o beatyfikację Jana Pawła II, biskupa Piotra Gołębiowskiego i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Publikacja zawiera 200 zdjęć.

Kopia obrazu z Jasnej Góry przybyła do Radomia po raz drugi 22 kwietnia tego roku. Przez czternaście miesięcy będzie wędrować po 299 parafiach diecezji radomskiej.

d3iol4y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iol4y
Więcej tematów