PolskaKryzys w Kościele? Spada liczba powołań

Kryzys w Kościele? Spada liczba powołań

W ciągu ostatniego roku seminaria duchowne odnotowały 15% spadek liczby powołań do kapłaństwa, a liczba powołań do zakonu zmniejszyła się o ok. 25% - poinformował krajowy duszpasterz powołań ks. Marek Dziewiecki.

Kryzys w Kościele? Spada liczba powołań
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Główne przyczyny spadku powołań, to m.in. niż demograficzny, wyjazdy młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu pracy i brak wystarczającego świadectwa życia chrześcijańskiego u wielu kapłanów - ocenił bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań podczas konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej z okazji rozpoczynającego się w najbliższą niedzielę Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne w Kościele Powszechnym.

Biskup Lechowicz dodał, że najwłaściwszą formą duszpasterstwa powołaniowego jest świadectwo życia kapłanów, którzy swoją postawą dają świadectwo wierności nauce Chrystusa. Wyraził nadzieję, że tegoroczny Tydzień Modlitw o Powołania, zwłaszcza w kontekście beatyfikacji Jana Pawła II wpłynie na wzrost powołań do kapłaństwa.

Jak podkreślił ks. Dziewiecki, o kryzysie powołań kapłańskich i zakonnych w Europie mówi się od kilku dziesięcioleci, jednak "w rzeczywistości wyraźny spadek liczby kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego nie jest wynikiem kryzysu powołań".

- Bóg nie przestaje wybranym przez siebie ludziom proponować kapłaństwo czy życie zakonne, podobnie jak nie przestaje większości młodych ludzi powoływać do małżeństwa i rodziny. Nie mamy zatem do czynienia z kryzysem powołań, lecz z kryzysem osób powołanych (wiele osób ma powołania, ale nie wszyscy je w sobie odkrywają ) - wyjaśnił krajowy duszpasterz powołań.

Podkreślił, że jest mniejsza liczba powołań, ale za to jakość tych powołań jest znacznie dojrzalsza i wartościowa; przykładem tego może być fakt - jak mówił - że na pierwszym roku w seminarium diecezji warszawskiej jest 24 alumnów, a połowa z nich ma już ukończone wyższe studia.

- Nie możemy iść na ilość powołań kapłańskich, ale na ich jakość. Niech będzie nawet mniej kapłanów, ale za to wartościowych, którzy swoim świadectwem życia będą świadczyć o Chrystusie - uważa ks. Dziewiecki.

Na nowe wyzwania zakonów zwróciła uwagę przewodnicząca Komisji Powołaniowej przy Konsulacie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Żeńskich siostra benedyktyna Krystiana Chojnacka. - Zakony powinny dążyć do aktualizacji swoich charyzmatów, szukając swojego miejsca we współczesnej rzeczywistości, w której muszą prowadzić swoją działalność duszpasterską - podkreśliła.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (154)