WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kryzys w Kościele? Spada liczba powołań

W ciągu ostatniego roku seminaria duchowne odnotowały 15% spadek liczby powołań do kapłaństwa, a liczba powołań do zakonu zmniejszyła się o ok. 25% - poinformował krajowy duszpasterz powołań ks. Marek Dziewiecki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kryzys w Kościele? Spada liczba powołań
(Jupiterimages)
WP

Główne przyczyny spadku powołań, to m.in. niż demograficzny, wyjazdy młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu pracy i brak wystarczającego świadectwa życia chrześcijańskiego u wielu kapłanów - ocenił bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań podczas konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej z okazji rozpoczynającego się w najbliższą niedzielę Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne w Kościele Powszechnym.

Biskup Lechowicz dodał, że najwłaściwszą formą duszpasterstwa powołaniowego jest świadectwo życia kapłanów, którzy swoją postawą dają świadectwo wierności nauce Chrystusa. Wyraził nadzieję, że tegoroczny Tydzień Modlitw o Powołania, zwłaszcza w kontekście beatyfikacji Jana Pawła II wpłynie na wzrost powołań do kapłaństwa.

Jak podkreślił ks. Dziewiecki, o kryzysie powołań kapłańskich i zakonnych w Europie mówi się od kilku dziesięcioleci, jednak "w rzeczywistości wyraźny spadek liczby kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego nie jest wynikiem kryzysu powołań".

WP

- Bóg nie przestaje wybranym przez siebie ludziom proponować kapłaństwo czy życie zakonne, podobnie jak nie przestaje większości młodych ludzi powoływać do małżeństwa i rodziny. Nie mamy zatem do czynienia z kryzysem powołań, lecz z kryzysem osób powołanych (wiele osób ma powołania, ale nie wszyscy je w sobie odkrywają ) - wyjaśnił krajowy duszpasterz powołań.

Podkreślił, że jest mniejsza liczba powołań, ale za to jakość tych powołań jest znacznie dojrzalsza i wartościowa; przykładem tego może być fakt - jak mówił - że na pierwszym roku w seminarium diecezji warszawskiej jest 24 alumnów, a połowa z nich ma już ukończone wyższe studia.

- Nie możemy iść na ilość powołań kapłańskich, ale na ich jakość. Niech będzie nawet mniej kapłanów, ale za to wartościowych, którzy swoim świadectwem życia będą świadczyć o Chrystusie - uważa ks. Dziewiecki.

Na nowe wyzwania zakonów zwróciła uwagę przewodnicząca Komisji Powołaniowej przy Konsulacie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Żeńskich siostra benedyktyna Krystiana Chojnacka. - Zakony powinny dążyć do aktualizacji swoich charyzmatów, szukając swojego miejsca we współczesnej rzeczywistości, w której muszą prowadzić swoją działalność duszpasterską - podkreśliła.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP