Trwa ładowanie...
d3m6og1

Kryzys rządowy w Belgii. Premier podał się do dymisji

Po podpisaniu przez premiera Belgii Charles'a Michela oenzetowskiego paktu migracyjnego doszło do rozpadu koalicji rządowej. Apele Michela do parlamentarzystów o "utworzenie koalicji dobrej woli" spełzły na niczym. Premier podał się więc do dymisji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Belgii podał się do dymisji
Premier Belgii podał się do dymisji (PAP/EPA)
d3m6og1

Koalicję rządzącą w Belgii 8 grudnia opuściła największa partia - Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA), protestując przeciw przyjęciu paktu migracyjnego. Michel krótko po tym poinformował, że jego rząd będzie teraz funkcjonował jako gabinet mniejszościowy.

Bez N-VA koalicja w 150-osobowym parlamencie ma tylko 52 deputowanych. Michele zaapelował więc do parlamentarzystów o stworzenie "koalicji dobrej woli", która skupiłaby się na trzech ważnych tematach: sile nabywczej, bezpieczeństwie i klimacie. Chciał by oparty o nią rząd mógł funkcjonować do zaplanowanych na 26 maja wyborów parlamentarnych.

d3m6og1

Jego apele nie znalazły jednak odzewu. Socjaliści złożyli wniosek o wotum nieufności wobec premiersa. Podpisali się pod nim także Zieloni.

Ostatecznie premier poinformował, że składa dymisję i jedzie do pałacu królewskiego, by wręczyć ją królowi Filipowi I.

Według belgijskich komentatorów król najprawdopodobniej wstrzyma tę dymisję, dając czas wszystkim stronom sporu politycznego na negocjacje i znalezienie rozwiązania.

Źródło: lesoir.be

d3m6og1

Podziel się opinią

Share

d3m6og1

d3m6og1
Więcej tematów