Trwa ładowanie...
d1r6vw8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

KRRiT zweryfikowała ustalenia ws. MUX 8; TVP otrzyma tylko część multipleksu

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zweryfikowała swoje ustalenia ws. kolejnego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. TVP otrzyma część zamiast, jak wcześniej planowano, całości MUX 8 - poinformowała KRRiT. Pozostałe kanały zostaną wyłonione w konkursie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KRRiT zweryfikowała ustalenia ws. MUX 8; TVP otrzyma tylko część multipleksu
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d1r6vw8

Zgodnie z najnowszą uchwałą Krajowej Rady Telewizja Polska będzie mogła uruchomić na MUX 8 trzy kanały w standardowej rozdzielczości albo jeden program telewizyjny w systemie wysokiej rozdzielczości i jeden program telewizyjny w systemie rozdzielczości standardowej. Będą to programy "na rozpowszechnianie których przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielił lub udzieli spółce Telewizja Polska S.A. koncesji".

Kolejne cztery kanały KRRiT wyłoni w drodze konkursu. Jak ustaliła Krajowa Rada, będą one nadawane w rozdzielczości standardowej. - Chodzi o to, by dać możliwość pojawienia się nowych kanałów w ofercie programowej poza ofertą nadawcy publicznego. KRRiT zależy też na uruchomieniu jednego programu w wysokiej rozdzielczości - powiedziała rzeczniczka Krajowej Rady Katarzyna Twardowska.

Jak poinformowała, KRRiT przesłała już ustalenia dotyczące oferty programowej nowego multipleksu do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE przeprowadzi konkurs na operatora MUX 8; potem KRRiT ogłosi konkurs na czterech nadawców, którym udzieli koncesje na nadawanie na nowym multipleksie.

d1r6vw8

KRRiT podtrzymała swoją wcześniejszą decyzję o tym, że nowy multipleks będzie bezpłatny.

Nazwą MUX 8 określane są częstotliwości z zakresu 174-230 MHz. Uruchomienie multipleksu ósmego oznaczałoby poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały - w zależności od jakości od trzech do ośmiu. Do tej pory uruchomiono trzy ogólnodostępne multipleksy, z których łącznie nadawane są 24 programy, dwa w jakości HD. Dla Telewizji Polskiej przeznaczono w całości MUX 3. Uruchomiono także jeden multipleks płatny, operatorem MUX 4 jest Grupa Cyfrowego Polsatu.

Proces zagospodarowania nowego pasma częstotliwości zainicjowała spółka Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowej i telewizyjnej, która w październiku 2013 r. wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX 8. Zgłosiło się 18 spółek, wobec czego UKE ogłosił, że zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości i uznał za konieczne rozpisanie konkursu na ich zagospodarowanie.

d1r6vw8

Podziel się opinią

Share

d1r6vw8

d1r6vw8
Więcej tematów