PolskaKrótszy okres powoływania do służby wojskowej?

Krótszy okres powoływania do służby wojskowej?

Rząd przyjął przedłożony przez
szefa MON projekt nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy
zawodowych. Nowe przepisy mają zmienić system kadrowy w wojsku. Są
i inne zmiany - m.in. żołnierze zawodowi będą musieli co roku
przystępować do sprawdzianu ze sprawności fizycznej. Może skrócić się też okres powoływania do służby.

Projekt zakłada m.in. likwidację dotychczasowego podziału na stanowiska główne (dowódcze), pośrednie (przygotowujące do objęcia głównych) i szczególne (pozostałe). Zmiana ma zapewnić oficerom równe możliwości w rozwoju zawodowym.

W myśl proponowanej nowelizacji, kadencja na stanowiskach służbowych będzie wynosić od 1,5 roku do 3 lat. Oznacza to, że co przynajmniej raz na trzy lata żołnierz zawodowy będzie musiał być opiniowany.

Dotychczasowe uprawnienia szefa Sztabu Generalnego dotyczące powoływania do zawodowej służby wojskowej i odwoływania z niej zostaną przekazane ministrowi obrony narodowej oraz dyrektorowi departamentu kadr MON.

Dowódcy jednostek wojskowych i właściwi wojskowi komendanci uzupełnień będą realizować nabór do korpusu szeregowych zawodowych, co ma znacznie skrócić okres powoływania do służby.

Projekt wprowadza instytucję gestora korpusu zawodowego. Ma być on odpowiedzialny za przebieg służby poszczególnych żołnierzy w danym korpusie osobowym. Gestor będzie współuczestniczył w procesie naboru, doskonalenia zawodowego oraz przy sporządzaniu opisu stanowisk i opiniowaniu prognoz żołnierzy zawodowych.

Nowe przepisy umożliwią żołnierzom zawodowym podejmowanie pracy w międzynarodowych organizacjach lub strukturach wojskowych poza granicami kraju. Ma się to odbywać na podstawie indywidualnego kontraktu między żołnierzem a organizacją. Okres takiej pracy nie będzie mógł przekroczyć pięciu lat w trakcie całej służby.

Zgodnie z projektem, zawodowi oficerowie i podoficerowie pełniący służbę w organach finansowych i logistycznych będą zobowiązani do składania corocznych oświadczeń majątkowych. Jeśli tego nie zrobią w terminie, będzie im groziło zwolnienie ze służby.

Projekt zakłada także wprowadzenie corocznej oceny sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych. Zgodnie z regulacją osoby, które przez dwa lata z rzędu otrzymają ocenę niedostateczną lub nie przystąpią do sprawdzianu, będą zwalniane ze służby.

Projekt zawiera także przepisy doprecyzowujące kwestie zarobkowania żołnierzy, czasu pracy i podnoszenia kwalifikacji na koszt wojska.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)