Trwa ładowanie...

Król Tajlandii zatwierdził przywódcę junty na stanowisko premiera

Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej zatwierdził przywódcę junty wojskowej, generała Prayutha Chan-ochę na stanowisko premiera, po uprzednim mianowaniu go na to stanowisko przez parlament. Generał ma teraz powołać rząd.

Share
Król Tajlandii zatwierdził przywódcę junty na stanowisko premiera
Źródło: PAP/EPA, fot: RUNGROJ YONGRIT
dnlonwc

W czwartek szef junty został wybrany na premiera przez parlament. 60-letni wojskowy był jedynym kandydatem na to stanowisko. Do objęcia stanowiska potrzebna mu była jeszcze zgoda monarchy, co było uważane za czystą formalność.

W bieżącym tygodniu Prayuth Chan-ocha ma odejść w armii na emeryturę.

dnlonwc

Generał musi teraz powołać nowy rząd. Przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na październik 2015 r., wojskowi chcą zredagować nową konstytucję i przeprowadzić reformy polityczne. Ich szczegóły nie są na razie znane.

Prayuth Chan-ocha stał na czele Narodowej Rady Pokoju i Porządku, która przejęła władzę w bezkrwawym przewrocie 22 maja. Dwa tygodnie wcześniej sąd odsunął od władzy ówczesną premier Yingluck Shinawatrę w związku z oskarżeniami o nepotyzm. Do zamachu stanu doszło po ponad siedmiu miesiącach coraz gwałtowniejszych antyrządowych protestów, głównie w Bangkoku, w których zginęło 28 osób, a setki zostały ranne.

dnlonwc

Podziel się opinią

Share
dnlonwc
dnlonwc
Więcej tematów