W Krakowie ogłoszono wyniki 64. Konkursu Szopek Krakowskich
W Krakowie ogłoszono wyniki 64.
Konkursu Szopek Krakowskich, do którego zgłoszono 146 prac. W
Muzeum Historycznym Miasta Krakowa otwarto także wystawę
nagrodzonych szopek.
Najlepsza w kategorii szopek dużych okazała się szopka zbudowana przez Bronisława Pięcika. Dla twórcy, który w konkursie startował już 44 raz, była to 24 pierwsza nagroda. Bronisław Pięcik łącznie zdobył już ponad 60 nagród w konkursach krakowskich szopek.
Zwycięska szopka, lśniąca od złotych ornamentów, mierzy 160 cm wysokości. Oprócz tradycyjnych figur znajdują się w niej figurki członków jury konkursowego, a wśród nich charakterystyczna postać w białym kapeluszu Anny Szałapak.
W budowaniu kunsztownej szopki nie przeszkodziła panu Bronisławowi choroba, z jaką zmaga się od kilku miesięcy. Czytać nie mogę, ale budować mogę. Żona mi przygotowywała materiały- powiedział twórca. W tym roku swoją szopkę przygotowała także jego żona, Maria Pięcik, a kolejną - wnuczki Roksana i Oliwia. Nie jest łatwo robić szopkę, mając takiego krytyka obok siebie - mówiła Maria Pięcik.
Tradycyjnie w konkursie startowało dużo dzieci i młodzieży, ocenianych w odrębnych kategoriach.
Tradycja szopki krakowskiej wywodzi się z jasełek, które organizowano w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Najstarsze figurki jasełkowe przechowywane w Krakowie pochodzą z XIV w. i znajdują się w kościele św. Andrzeja. Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść. W czasie świąt chodzili oni z szopkami po domach.
Prawdziwa krakowska szopka znacznie różni się od betlejemskich stajenek. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton Bazyliki Mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu.
Oprócz Świętej Rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są: Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista, krakowiacy.
Konkurs Najpiękniejszych Szopek organizowany jest od 1937 roku. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 roku, kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia. Organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Część szopek muzeum zakupuje do swojej kolekcji. Najstarsza w zbiorach jest szopka Michała Ezenekiera z ok. 1900 r.
Wystawa szopek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa otwarta będzie do połowy lutego 2006 roku.