RegionalneKrakówSmog Kraków – 5 lutego 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskim

Smog Kraków – 5 lutego 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskim

Smog Kraków – 5 lutego 2019. Dobra jakość powietrza w Krakowie i okolicach. Sprawdź pomiary dla woj. małopolskiego.

Smog Kraków – 5 lutego 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskim
Źródło zdjęć: © iStock.com

05.02.2019 | aktual.: 06.02.2019 14:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Smog Kraków - 5 lutego 2019

Dziś jakość powietrza w województwie małopolskim jest dobra. W Krakowie na osiedlach Wadów, Swoszowicach i Piastów stężenie pyłu PM10 wynosi kolejno 30 µg/m3, 31 µg/m3, 35 µg/m3 (pomiary wykonano o godzinie 6:00). Na ulicach Złoty Róg i Dietla pył zawieszony PM10 utrzymuje się na poziomie 36 i 25 µg/m3. Smogu nie ma także w Nowej Hucie (22 µg/m3), Nowym Sączu (28 µg/m3), Trzebini (40 µg/m3), Tarnowie (29 µg/m3) oraz Zakopanem (15 µg/m3). Należy podkreślić, że normy dla pyłów PM10 ustalone są na poziomach: dopuszczalnym (50 µg/m3), informowania (200 µg/m3) oraz alarmowym (300 µg/m3). Poziom dopuszczalny jest dla nas informacją, iż jakość powietrza nie jest najlepsza, ale nie wywoła poważnych skutków dla naszego zdrowia.

Smog Kraków – skutki zanieczyszczenia powietrza?

Skutki działania smogu na organizm człowieka to działania zarówno krótko-, jak i długofalowe. Nie ulega wątpliwości, że jest on najgroźniejszy dla kobiet w ciąży, ludzi pierwotnie chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego oraz dzieci. Smog przyczynia się do wzrostu zapadalności na zapalenia płuc oraz oskrzeli, przedłuża czas zdrowienia, zaostrza alergię i astmę. Wiadomo, że cząsteczki pyłu PM2,5 są nie tylko szkodliwe dla układu oddechowego, lecz również powodują wzrost ryzyka nagłych zgonów z powodu chorób układu krążenia. Szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie, gdy podczas treningów na powietrzu oddychają głębiej, a co za tym idzie wdychany pył jego pochłaniany szybciej.
Chcąc zabezpieczać się przed smogiem, należy postępować zgodnie z instrukcjami władz miasta, których obowiązkiem jest poinformować mieszkańców o zagrożeniu. W przypadku występowania smogu zaleca się noszenie odpowiednich maseczek antysmogowych oraz nieuprawianie sportu na zewnątrz i rezygnację ze spacerów z osobami starszymi, oraz dziećmi.

Komentarze (0)