Po 65 latach odnaleźli ukryty list więźniów z Auschwitz
Robotnicy prowadzący
rozbiórkę jednej ze ścian w budynku Państwowej Wyższej Szkoły
Zawodowej w Oświęcimiu znaleźli butelkę z listem, na którym widnieją
podpisy siedmiu więźniów Auschwitz. W czasie wojny budynek należał do
kompleksu obozowego - poinformował rzecznik szkoły.
Butelka 65 lat temu została zamurowana w ścianie pomieszczenia, które służyło za schron przeciwlotniczy, w piwnicach dzisiejszej szkoły. W środku znajdował się rulonik papieru, najprawdopodobniej oddarty z worka po cemencie, na którym odręcznie, ołówkiem została napisana informacja: "Obóz koncentracyjny Oświęcim dnia 20 IX 44. Schron przeciwlotniczy dla obsługi T.W.L. Budowali go więźniowie: Nr 121313 Jankowiak Bronisław z Poznania, 130208 Dubla Stanisław z Łaskowic pow. Tarnów, 131491 Jasik Jan z pod Radomia, 145664 Sobczak Wacław z pod Konina, 151090 Czekalski Karol z Łodzi, 157582 Białobrzeski Waldemar z Ostrołęki, A 12063 Veissid Albert z Lyon (Francja). Wszyscy w wieku od 18 do 20 lat".
Rzecznik szkoły Monika Bartosz powiedziała, że znalezisko trafiło na razie do rektora placówki. W przyszłym tygodniu zostanie przekazane Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw.