Miejska zieleń w nowym wydaniu. Te małopolskie parki miejskie trzeba zobaczyć
Parki to doskonała przestrzeń do spacerów, spotkań i odpoczynku od zgiełku. Miejska zieleń ma także niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Tym bardziej cieszą informacje, że dzięki Funduszom Europejskim coraz więcej terenów poddawanych jest gruntownej rewaloryzacji. Tak jak w Małopolsce.
18.08.2022 11:36
Więcej zieleni, wygodne alejki do spacerów, bogata infrastruktura dla miłośników sportu, a także liczne inicjatywy związane z kulturą i sztuką – oto definicja nowoczesnych terenów parkowych. Na skutek gruntownych prac rewitalizacyjnych m.in. sześć parków miejskich w Małopolsce przeszło metamorfozę. Mieszkańcy oraz odwiedzający Tarnów, Muszynę, Wadowice, Nowy Sącz, Miechów i Oświęcim zyskali atrakcyjną przestrzeń miejską, sprzyjającą licznym aktywnościom poza domem. Modernizacja parków służy także zdrowiu i ekologii, bo roślinność to niezastąpiony filtr miejskiego powietrza.
Zielone miasta cieszą się znacznie większym zainteresowaniem odwiedzających. Nowoczesne, zadbane parki obok zabytków mogą tym samym stać się największą atrakcją turystyczną.
– Nie ma niczego przyjemniejszego niż letnie, niedzielne popołudnie spędzone z rodziną w parku. Miejskie parki to idealne miejsca do spacerów i relaksu, a kontakt z przyrodą pozwala na ucieczkę od zgiełku. Dlatego dostępne środki unijne inwestujemy tak, aby zaniedbane parki i skwery znów tętniły życiem, a małopolskie miasta zyskały kolejne atuty, które przyciągną odwiedzających – mówi Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.
Dzięki wykorzystaniu Funduszy Europejskich na parkowe renowacje sześć małopolskich miast zyskało zupełnie nowe oblicze. Specjalnie dla was sprawdzamy, z jakich atrakcji warto skorzystać podczas odwiedzin w tych miejscach.
Przyroda i sztuka
Idea nowoczesnych terenów parkowych już dawno przestała się ograniczać jedynie do sieci spacerowych alejek. Dzisiejsze parki miejskie to połączenie aktywnego wypoczynku z kontemplacją zieleni oraz solidną dawką kultury i sztuki. Te ostatnie znajdziemy m.in. w nowo odrestaurowanym Parku Strzeleckim w Tarnowie.
Liczący ponad 150 lat teren od zawsze był ulubionym miejscem spacerów i relaksu okolicznych mieszkańców. Teraz tarnowianie mają znacznie więcej powodów, by odwiedzać tę przestrzeń, a jednym z nich jest Multisensoryczny Orgód Sztuk, zaprojektowany tak, żeby oddziaływać na wszystkie zmysły. Uporządkowana i doskonale zharmonizowana roślinność przypomina pejzaże malarskie, w otoczeniu których wypoczynek jest prawdziwą przyjemnością. Ale to niejedyne zmiany w tarnowskim parku miejskim. Modernizacji poddano także bramę wejściową, mauzoleum generała Józefa Bema oraz ogrodzenie parku i staw. Odnowione ścieżki zachęcają do długich spacerów, a nowe oświetlenie zapewnia komfort widzenia i dodaje nastrojowego klimatu parkowym terenom.
Spektakularne efekty renowacji można podziwiać także w Parku Zapopradzie, mieszczącym się w Uzdrowisku Muszyna. Historyczna przestrzeń zmieniła się nie do poznania dzięki wytyczeniu alejek, wzbogaceniu terenu o nowe gatunki drzew i roślin oraz budowie atrakcyjnej strefy wypoczynkowo-relaksacyjnej, która tym samym przywraca parkowi uzdrowiskowy charakter.
Przemierzając parkowe ścieżki, możemy poczuć się, jak w antycznym ogrodzie, gdyż przestrzeń zdobią liczne rzeźby z piaskowca, przedstawiające sylwetki greckich bóstw. Twórcy nowej koncepcji architektonicznej parku uwzględnili tam też sensoryczne akcenty, które tak bardzo sprzyjają wypoczynkowi. Zapopradzie to istny ogród zmysłów, podzielony na sześć odrębnych stref. W strefie zapachowej znajdziemy rośliny wydzielające intensywne wonie. Strefa dźwięku to miejsce, gdzie możemy zachwycać się koncertami natury – szumem drzew, pluskiem wody oraz śpiewami ptaków. W strefach wzroku i dotyku czeka nas istna feeria barw i roślin o różnych kształtach oraz fakturach. Strefa smaku to przestrzeń, w której rosną drzewa i krzewy owocowe. W takim nowoczesnym parku pojęcie odpoczynku zyskuje zupełnie nowy wymiar.
Miłośnicy przyrody i kultury powinni też koniecznie odwiedzić Park Strzelecki w Nowym Sączu, który po wielu miesiącach prac renowacyjnych zyskał wygląd prawdziwej, zielonej oazy sztuki. Centralną część zajmuje imponujący amfiteatr, który mieści ponad 3,5 tys. miejsc na widowni. To wymarzone miejsce do kontemplacji muzyki, plenerowych sztuk teatralnych oraz wielu innych wydarzeń kulturalnych. Zachwyt spacerowiczów o artystycznych duszach z pewnością wzbudzi także wiele ozdobnych elementów małej architektury, jak np. sadzawka czy parkowe fontanny, które przyniosą upragniony chłód w upalne dni.
Jak romantycznie!
Patrząc na zdjęcia Parku Miejskiego w Miechowie sprzed i po renowacji, trudno uwierzyć, że mamy przed oczami to samo miejsce. Dzięki dotacji z Unii Europejskiej zwykła, parkowa przestrzeń zmieniła się w tętniący życiem ogród, gdzie każdy znajdzie atrakcje zgodne ze swoimi upodobaniami. Największy zachwyt wzbudza nowoczesna infrastruktura parku, na którą składają się liczne altanki, mostki i fontanny. Kwintesencją tego romantycznego krajobrazu jest pięknie ukształtowana wyspa, będąca sercem parku i miejscem spotkań wielu zakochanych par. Modernistyczny charakter terenu uzupełniają metalowe rzeźby.
W tej pięknie zaaranżowanej przestrzeni każdy znajdzie spokój i wytchnienie od codziennego pędu życia. Parkowy teren oferuje także atrakcje dla miłośników sportu i zabaw na świeżym powietrzu. Znajdziemy tu boiska i liczne ścieżki rowerowe. Mali spacerowicze mogą za to dać upust energii na placu zabaw, gdzie prym wiedzie imponująca zjeżdżalnia.
Aktywny odpoczynek w otoczeniu zieleni
Parki miejskie to dla wielu osób idealna przestrzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Zmodernizowany Park Zasole, który zyskał nazwę Park Pojednania Narodów w Oświęcimiu, to przede wszystkim ukłon w stronę wszystkich sportowców i osób kochających aktywny wypoczynek poza domem. Teren mieszczący się w pobliżu Miejsca Pamięci Auschwitz liczy ok. 14 ha i składa się z trzech odrębnych placów, które dzięki ciekawej aranżacji i bogatej infrastrukturze zachęcają do aktywności w większym gronie. Największe wrażenie wywiera plac zabaw – prawdziwy raj dla maluchów spragnionych przygód. Ale parkowa przestrzeń to idealne miejsce do spędzania czasu całą rodziną. Długie alejki rowerowe, ścieżki spacerowe oraz rozległe tereny do gier i ćwiczeń – wszystko to zachęca, by odwiedzać Park Pojednania Narodów każdego dnia.
Na modernizację Parku Miejskiego w Wadowicach z pewnością także czekali amatorzy ruchu. Finalny efekt spełnił ich oczekiwania, bo nowo zaaranżowany park to tętniąca zielenią przestrzeń, którą przecinają liczne alejki i ścieżki rowerowe. Nie brakuje tu także boisk, kortów tenisowych oraz siłowni plenerowej, z której może skorzystać każdy. Ale piękny teren zachwyci też miłośników długich spacerów, bo gęste od roślinności otoczenie bardziej przypomina las niż zwykły park miejski. Ciekawe ukształtowanie terenu i parkowe zwierzęta sprawiają, że każdy, kto tu zajrzy, momentalnie zapomni o wielkomiejskiej rzeczywistości.
Przeznaczenie środków europejskich na modernizacje małopolskich parków to świetny sposób na to, by uczynić miejską przestrzeń bardziej zieloną i bliższą naturze, a także skłonić mieszkańców oraz odwiedzających do oddawania się różnorodnym atrakcjom na świeżym powietrzu.