PolskaCo krakowscy studenci wybudują w Tanzanii?

Co krakowscy studenci wybudują w Tanzanii?

Krakowscy studenci postanowili przeżyć niezwykłą, a przy tym pożyteczną przygodę w Afryce. Zamierzają uczestniczyć w budowie ośrodka edukacyjnego "Maximilian Education Centre" w Tanzanii.

Co krakowscy studenci wybudują w Tanzanii?
Źródło zdjęć: © AFP

Projekt, którego koszt wyniesie 300 tys. dol., realizuje Instytut Badań nad Cywilizacjami przy Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie we współpracy z franciszkańską misją, a weźmie w nim udział kilkudziesięciu studentów nie tylko z WSE, ale również UJ, AGH, Akademii Ekonomicznej i Akademii Pedagogicznej. Ziemię pod budowę ofiarowała franciszkanom bogata miejscowa rodzina Tenga, a rząd tanzański obiecuje ją sfinansować w 30-50% Resztę funduszy studenci pragną uzyskać z MSZ, od różnych fundacji, organizując konkurs i aukcję dziecięcych rysunków zainspirowanych Afryką.

Spotkanie z Afryką

Centrum powstanie 7 km od Dar es Salaam, w slumsach. Roczny przyrost ludności w Tanzanii wynosi 10%. Pomimo obowiązku szkolnego nie wszystkie dzieci się uczą. A w wielu szkołach klasy liczą aż 80 uczniów, w naszej mają nie przekraczać trzydziestu - mówi Sylwia Kowalik, studentka UJ i WSE, która zdążyła już poznać miejscowe realia i oczekuje na kolejne spotkanie z Afryką. Na miesięczne wyjazdy, począwszy od połowy września, udawać się będą grupy studentów najbardziej zaangażowanych w przygotowanie projektu. Jeśli nie uda się pozyskać sponsorów, każdy wyjeżdżający będzie musiał się liczyć z wydatkiem 6 tys. zł. Informacje o możliwości dołączenia do ekipy umieszczone są w Internecie, pod adresem: www.ibnc.pl.

Na początek przedszkole i szkoła

Budowa Centrum potrwa prawdopodobnie 10 lat, ale w planach jest utworzenie zespołu placówek: od przedszkola do szkoły wyższej. Będą to szkoły prywatne, ale z niskim czesnym, a elitarne z powodu wysokiego poziomu nauczania i dobrych warunków sanitarnych, co w Afryce wcale nie jest takie oczywiste. Pierwszy etap budowy potrwa dwa lata, w czasie których w 17 salach powstanie przedszkole i szkoła podstawowa.

Jedni studenci będą pracować fizycznie przy budowie, inni pełnić funkcje brygadzistów. Już wiemy, że we wrześniu część studentów będzie się opiekowała grupą przedszkolaków. Planujemy badania socjologiczne i przeprowadzenie analizy potrzeb edukacyjnych w Tanzanii. Najwyżej cztery dni z miesiąca studenci będą mogli przeznaczyć na osobiste zainteresowania - informuje dr Krzysztof Gurba, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Badań nad Cywilizacjami. Edukacyjno-poznawcza część projektu to rodzaj uczczenia pamięci Ryszarda Kapuścińskiego, który był związany z WSE. W maju miał poprowadzić warsztaty dla studentów. Młodzi ludzie zamierzają zrealizować w Tanzanii film dokumentalny, który ma nawiązywać do spotkań wielkiego reportażysty "z innym". (MEI)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)