Polska60. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbe

60. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbe

O życiu i zasługach św. Maksymiliana Kolbego dla rozwoju mediów dyskutowano w sobotę podczas sesji zorganizowanej w krakowskim kościele oo. Franciszkanów w 60. rocznicę jego śmierci.

Franciszkanin o. Maksymilian Kolbe w 1922 r. zaczął wydawać w Krakowie miesięcznik "Rycerz Niepokalanej". Poźniej wydawnictwo zostało przeniesione do Grodna, a potem do Niepokalanowa, który szybko stał się największym centrum prasy katolickiej w przedwojennej Polsce.

W Niepokalanowie wydawano m.in. "Rycerza Niepokalanej", "Małego Rycerzyka Niepokalanej" i "Mały Dziennik". Łączny nakład wszystkich pism, które ukazywały się dzięki staraniom o. Maksymiliana, sięgał 1 mln 200 tys. egz. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w XII 1938 r. o. Kolbe założył Stację Polska 3 - Radio Niepokalanów.

Dziś ojciec Kolbe mógłby być nazwany charyzmatycznym przywódcą i magnatem prasowym - mówił podczas sobotniej sesji o. prof. Zdzisław Kijas.

Jak podkreślał bp Adam Lepa media były pasją o. Maksymiliana Kolbego, a jednocześnie polem ewangelizacji. Jego zdaniem, o. Kolbe stworzył znakomitą strukturę mediów w przedwojennej Polsce, która może być wzorem także dla współczesnych mediów katolickich.

Dzisiaj media katolickie nie mogą działać w pojedynkę. Muszą być ze sobą związane i powinny się wzajemnie wspierać - powiedział bp Adam Lepa.

O. Kolbe, jako pierwszy realizował zasadę, że media nie mogą być wyłącznie narzędziami ewangelizacji. Muszą być miejscem modlitwy, dawania świadectwa, katechezy, dialogu i postawy samarytańskiej. Tylko wtedy mają olbrzymią szansę w ewangelizacji - mówił bp Lepa. O wartościach chrześcijańskich i narodowych trzeba mówić jasno, prosto, komunikatywni i odważnie - dodał. (aka)

krakówmediaśmierć
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)