Kraków stanie się miastem przyszłości? Naukowcy z AGH namawiają do nowych technologii
Podczas posiedzenia Komisji Rozwoju i Innowacji radni Krakowa zapoznali się z Prezentacją Centrum Zaawansowanych Technologii Miasta Przyszłości AGH. Czy Kraków zdecyduje się na innowacyjne technologie? O tym zadecydują wkrótce włodarze.
02.07.2014 | aktual.: 02.07.2014 07:53
Doktor Sławomir Kopeć, Koordynator Projektów Strategicznych AGH, przekonywał radnych Krakowa, że zaawansowane technologie są coraz bardziej potrzebne miastom. Z powodu starzejącej się i niewystarczającej infrastruktury, zanieczyszczenia środowiska, nieefektywności energetycznej czy negatywnych tendencji demograficznych, konieczna jest także integracja systemów miejskich i ich optymalizacja między przepływami ludzi, energii, materiałów i informacji.
Dla polskich miast, w tym Krakowa, może być teraz ostatni dzwonek, żeby liczyć na duże dofinansowania z UE, które pomogą we wdrażaniu technologii usprawniającej funkcjonowanie miasta i innowacyjne przedsięwzięcia wspierające inteligentny i zrównoważony rozwój środowiska oraz życia.
Potrzebne jest funkcjonowanie interdyscyplinarnego ośrodka zdolnego do wypracowywania zintegrowanych, skalowalnych i adaptowalnych rozwiązań "smart city", ułatwiających sprostanie wyzwaniom, przed którymi stoi miasto. Misją takiego ośrodka, czyli Centrum Zaawansowanych Technologii Miasta Przyszłości AGH byłaby integracja i koordynacja aktywności i działań AGH służących wypracowywaniu i rozpowszechnianiu innowacyjnych rozwiązań opartych na zintegrowanych technologiach z obszarów energii i inżynierii.
To na razie pomysł przedstawiony na naukowców, jeśli uda się wdrożyć choć niewielki element planu, już na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku, będziemy mogli oglądać pierwsze efekty. Przynajmniej tak życzyliby sobie eksperci z krakowskiej AGH.