Nielegalna, a raczej bezpłatna reprografia fragmentów, a nawet całych książek oraz najnowsze rozwiązania dotyczące edytorstwa elektronicznego to główne zagadnienia spotkań zorganizowanych w ramach VIII edycji Krajowych Targów Książki Akademickiej ATENA 2001.
Targi odbywać się będą w dniach 14-17 listopada w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej w Gmachu Głównym. Wstęp przez wszystkie dni targowe jest wolny.
Obecna edycja Krajowych Targów Książki Akademickiej ATENA 2001 odbywa się w okresie nie dokończonej dyskusji o kształcie szkoły średniej, który bezpośrednio wpływa na program studiów wyższych. Wytworzyło się pewne zawirowanie związane z poziomem wiedzy wymaganej od kandydatów na studia, co przekłada się w sposób bezpośredni na poziom studentów pierwszych lat studiów - napisano we wstępie do katalogu Targów.
W konsekwencji wydawca podręczników akademickich nie ma jasności pozwalającej na właściwy dobór i sposób prezentowania treści kierowanych do nowych studentów. Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczne Targi ATENA 2001 przyczynią się do wyjaśnienia szeregu wątpliwości w tym zakresie i pomogą wydawcom w ich pracy w najbliższych miesiącach.
Nowością jest objęcie patronatu medialnego nad Targami przez "Magazyn Literacki Książki", który ufundował jedyną z nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką ATENA 2001.
Prestiż tego konkursu i znaczenie przyznawanych od 7 lat nagród jest coraz co raz wyższe, co przynosi wielką satysfakcję organizatorom Targów ATENA, jak również wszystkim laureatom. W ciągu VII edycji konkursu nagrodzono i wyróżniono łącznie 82 tytuły opublikowane przez 45 wydawców.
Biblioteka Analiz zaprezentuje na Targach pierwsze kompendium wiedzy o polskich wydawnictwach uczelnianych i prywatnych oficynach o profilu naukowym. W książce zawarte są informacje o rynku, dystrybucji, finansach i ofercie oraz liczne dane statystyczne, które wcześniej nigdy nie były publikowane.
Anna Kaczanowska (WP)