Kosmetyki bez akcyzy
Od 1 grudnia pudry, cienie do powiek, pomadki, tusze do rzęs czy perfumy są wolne od akcyzy. Wchodzi bowiem w życie rozporządzenie Ministra Finansów znoszące 10-procentową akcyzę na kosmetyki kolorowe, dezodoranty i zapachy.
Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalny Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Branży Kosmetycznej uważa, że decyzja ta wpłynie na obniżenie cen kosmetyków, choć nie od razu.
Dyrektor Chmurzyńska-Brown zwróciła uwagę, że minister Finansów Zyta Gilowska nieoczekiwanie podpisała 11 listopada rozporządzenie znoszące akcyzę na kosmetyki. Jej zdaniem, korzystny wpływ zniesienia akcyzy na kosmetyki odczujemy w przyszłym roku, prawdopodobnie już w pierwszym kwartale.
Dyrektor Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Branży Kosmetycznej podkreśla, że zazwyczaj przed Świętami Bożego Narodzenia firmy kosmetyczne prześcigają się w promocjach i dlatego mamy szanse już teraz na tańsze zakupy.
Jej zdaniem, producenci kosmetyków zaoszczędzone na akcyzie pieniądze będą mogli przeznaczyć na rozwój. Mogą to być inwestycje w rozbudowę fabryk czy w laboratoria. Blanka Chmurzyńska Brown podkreśliła, że ekspansja na rynek europejski jest tu kluczowa i dlatego część zaoszczędzonych na akcyzie pieniędzy producenci kosmetyków mogą przeznaczyć na konkurowanie na rynku europejskim, już teraz na równych prawach.
Polska jest do dziś jedynym krajem unijnym, gdzie kosmetyki są objęte akcyzą.
Resort finansów ocenia, że do państwowej kasy wpłynie o 100 milionów złotych mniej z powodu likwidacji akcyzy na kosmetyki. Jednak zdaniem, Janusza Zielińskiego, eksperta Business Centre Club budżet może też liczyć na zwiększone wpływy. Zniesienie akcyzy na kosmetyki doprowadzi do spadku ich cen, to zwiększy sprzedaż i tym samym obroty - powiedział ekspert. Dodał, że większa sprzedaż kosmetyków oznacza większe wpływy do budżetu z tytułu podatków.