Kościół nie chce lustracji duchownych
Księża agenci osłabili zaufanie do Kościoła
u 43% Polaków, wynika z sondażu firmy Mareco przeprowadzonego
na zlecenie "Życia Warszawy". Zaledwie co piąty Polak uważa, że
Kościołowi zależy na ujawnieniu tajnych współpracowników SB wśród
duchownych.
18.07.2006 | aktual.: 18.07.2006 06:43
Badanie przeprowadzone na grupie ponad tysiąca respondentów w dziesięciu największych miastach kraju pokazuje, że Polacy chcą znać nazwiska byłych agentów SB wśród księży. Jednak, zdaniem badanych, Kościołowi nie zależy na ujawnieniu takich osób. Twierdzi tak prawie połowa wszystkich respondentów (49,1%.).
Przekonanie, że Kościół nie chce ujawniać TW w swoich szeregach, może być uznane za przejaw kryzysu zaufania do tej instytucji - uważa prof. Wojciech Świątkiewicz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. Blisko 43%. respondentów uważa, że informacje o przeszłości agenturalnej wśród duchownych osłabiły lub osłabią zaufanie do Kościoła. Tylko 27,7%. badanych uważa, że informacje o księżach agentach nie mają na to wpływu.
Jak odbieramy agenturalną przeszłość księży? Ponad 40% badanych uważa, że współpraca duchownych ze Służbą Bezpieczeństwa jest przede wszystkim "zdradą powołania". Na dalszym planie wskazuje się "zdradę Kościoła" (16,9%) i "zdradę Boga" (8%). Ponad jedna trzecia badanych (34,8%)nie ma jednak w tej sprawie sprecyzowanego stanowiska. (PAP)