Kościół katolicki obchodzi dziś święto Trzech Króli
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego. Tradycyjnie nazywamy ją także świętem Trzech Króli. Kościół chce nam w nim przypomnieć, że Bóg ukazuje się także poganom.
Ewangelia świętego Mateusza mówi, że do Betlejem, gdzie narodził się Jezus, przyszli magowie. Szli ze wschodu, a prowadziła ich gwiazda. Bibliści do dziś spierają się o to, czy do Chrystusa przyszli magowie czy - jak twierdzono później - królowie. Nie to jest jednak najważniejsze - mówi liturgista ksiądz Józef Górzyński. Ważny jest przekaz. Ksiądz Górzyński podkreśla, że najistotniejszym przesłaniem uroczystości jest fakt, że magowie rozpoznają w Jezusie Boga.
Dziś w kościołach święci się kredę i kadzidło. Kredą wypisuje się na drzwiach domów inicjały trzech króli i aktualny rok.
Pierwsi chrześcijanie ten napis interpretowali jednak inaczej. Ksiądz Górzyński wyjaśnia, że pisano trzy pierwsze litery imion magów po łacinie: CMB. Ten skrót interpretowano natomiast: "Christus mansionem benedicat" to znaczy "Niech Chrystus błogosławi tym, którzy tu mieszkają".
Trzej Królowie czczeni są między innymi jako patroni podróżnych, pielgrzymów i właścicieli gospód.
Uroczystość Objawienia Pańskiego od 2011 roku jest dniem wolnym od pracy.
Przez centra około stu miast w całej Polsce przejdą tradycyjne orszaki. W Warszawie towarzyszący Trzem Mędrcom pochód wyruszy w południe spod Kolumny Zygmunta. Uczestnicy odmówią wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim, kardynałem Kazimierzem Nyczem modlitwę Anioł Pański. Potem przejdą Krakowskim Przedmieściem w kierunku stajenki na placu Piłsudskiego.
Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. W stołecznym pochodzie będzie szło około sześciuset dzieci z 15 warszawskich szkół i dwóch przedszkoli oraz organizacji harcerskich.
Spotkamy też trzystu dorosłych aktorów - rodziców i nauczycieli przebranych w kolorowe stroje. Organizatorzy zadbali o imponującą liczbę śpiewników. Przygotowali specjalnie na tę okazję bezpłatną aplikację na smartfony, by każdy mógł śpiewać kolędy, a nie tylko ich słuchać. Wolontariusze będą zbierać datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin.