Trwa ładowanie...
19-10-2014 06:20

Kościół katolicki liczy swoich wiernych

W niedzielę w ponad 10 tysiącach parafii zostanie przeprowadzone coroczne liczenie wiernych, którego celem jest zebranie danych na temat religijności Polaków.

Kościół katolicki liczy swoich wiernychŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d471i35
d471i35

Jak informuje na swojej stronie internetowej Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK), głównym celem będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze, ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do komunii św. Policzeni będą wszyscy wierni powyżej siódmego roku życia. "Celem liczenia wiernych będzie opracowanie +mapy religijności+ katolików w Polsce" - podkreśla ISKK.

Badanie religijności wiernych w każdej parafii organizuje proboszcz. To on wyłania zespół osób, który oddzielnie liczy kobiety i mężczyzn, uczestniczących w mszy oraz przystępujących do komunii św. W dniu, w którym prowadzone jest badanie, wierni są proszeni ponadto o wypełnienie ankiety. Jak podaje ISKK, w tym roku po raz pierwszy zostanie przeprowadzone badanie na temat dyskryminacji katolików.

W lipcu tego roku ISKK podał wyniki zeszłorocznego liczenia wiernych. Odsetek osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych spadł w ubiegłym roku poniżej 40 proc. - pierwszy raz od 30 lat. Minimalnie wzrósł odsetek parafian przyjmujących komunię: w 2013 r. było to 16,3 proc. wobec 16,2 proc. rok wcześniej.

Coroczne liczenie wiernych odbywa się od 1980 r.

d471i35
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d471i35
Więcej tematów