Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski o nowej strategii walki z SARS-CoV-2
- Przed nami trudny okres - przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski, przedstawiając założenia nowej strategii walki z koronawirusem. Nazwał ją strategią "smart".
03.09.2020 14:08
- Mamy za sobą etap drastycznych środków, teraz zmieniamy charakter reagowania. Odchodzimy od środków ogólnokrajowych, do środków dedykowanych konkretnym regionom. To bardzo ważna zmiana - zapowiedział minister zdrowia. Dodał, że to "strategia smart"
- Będziemy ważyć zyski i straty przy podejmowaniu decyzji w sprawie walki z koronawirusem - mówił minister Niedzielski. Mówił tu o gospodarce, ale też o skutkach psychologicznych, np. wśród dzieci i młodzieży, dla których brak kontaktu z rówieśnikami może być dotkliwy.
Koronawirus w Polsce. Nowa strategia resoru obejmie cztery obszary
- Pandemia nas nauczyła, że nie da się wszystkiego przewidzieć - stwierdził Niedzielski.
Nowa strategia walki z koronawirusem ma objąć cztery obszary. Pierwszy dotyczy zasobów infrastrukturalnych i ludzkich.
Minister zapowiedział zmiany w sieci szpitali jednoimiennych. - Zamierzamy utworzyć trzy poziomy szpitalnictwa do opieki nad pacjentami zakażonymi. Pierwszy poziom to będą szpitalne izolatki, praktycznie w każdej z placówek powiatowych - mówił minister. Zapewnił jednak, że to nie one zajmą się leczeniem chorych na COVID-19, lecz pozostałe dwa poziomy opieki.
Minister zapowiedział także zmiany w diagnozowaniu pacjentów. - Będziemy chcieli zagęścić sieć oraz, w razie konieczności, wydłużyć czas otwarcia stacji, które dzisiaj działają dwie godziny, a chcielibyśmy, by działały cztery godziny lub dłużej - mówił Niedzielski.
Koronawirus w Polsce. Zmiana strategii testowania
Drugi obszar to zmiana strategii testowania. Ma ona się skupić na pacjentach objawowych oraz pacjentach z grup ryzyka. W grupach ryzyka są pacjenci uzdrowisk, osoby przyjmowane do hospicjów i domów opieki społecznej. - Nadal będziemy testować medyków - zapewnił minister.
Resort ma także zamiar wprowadzić testy antygenowe, które będą wykorzystywane głównie w SOR-ach. Do systemu testowania pacjentów mają zostać włączeni lekarze POZ.
Kolejnym elementem strategii są szczepienia przeciwko grypie. - Będziemy starali się zrobić wszystko, by liczba szczepionek była jak największa. Zamierzamy zapewnić 2 mln szczepionek - zapowiedział.
Istotą kolejnego obszaru jest odpowiedzialność społeczna za zapobieganie rozprzestrzeniania się epidemii. - Podstawowe narzędzie do walki z koronawirusem to dezynfekcja, dystans i maseczki - zaznaczył minister Niedzielski.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił nową trzypoziomową sieć szpitali. W jej skład wejdzie 9 szpitali jednoimiennych, szpitalne oddziały zakaźne w 87 placówkach medycznych oraz izolatki w 600 szpitalach powiatowych.
- Jak pojawia się nowa epidemia, można nakreślić kilka scenariuszy rozwoju tej epidemii. W tej chwili rozwijamy scenariusz pośredni, relatywnie łagodny. Zakłada on więcej zachorowań, ale transmitowany jest wirus, który jest mniej złośliwy - stwierdził prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
Zdaniem prof. Horbana na jesieni przeważać będą zakażenia grypowe. Nowa strategia, jak tłumaczył krajowy konsultant, zakłada łatwiejsze odseparowanie osób przeziębionych lub chorych na grypę od tych, które zakażą się koronawirusem.