Koronawirus. Polscy naukowcy blisko opracowania leku na COVID-19
Polscy badacze, współpracujący z kolegami z Niemiec i USA, zidentyfikowali cząsteczki, które mogą pomóc w opracowaniu leku na COVID-19. - To może być przełom - informuje Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Chemii Przemysłowej, wchodzącego w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz, we współpracy z laboratoriami z Niemiec i USA, zidentyfikował cząsteczki, które mogą stanowić przełom na drodze do znalezienia skutecznego leku na COVID-19 - poinformowała w komunikacie sieć Łukasiewicz.
Dzięki pracom badawczym prowadzonym pod kierownictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej udało się zidentyfikować cząsteczki, których działanie może być jeszcze lepsze niż ebselenu – znanego leku przeciwzapalnego, który we wcześniejszych badaniach okazał się obiecującą substancją hamującą (inhibitorem) obu proteaz SARS-CoV-2 – podano w komunikacie przesłanym w piątek PAP.
Koronawirus. Polscy badacze odkryli cząsteczki, które mogą zablokować rozwój wirusa
Koronawirus powodujący COVID-19 ma dwie proteazy, czyli enzymy. Celem prowadzonego od marca br. projektu "Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii” jest właśnie zahamowanie działania enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa.
Zamykanie szkół przez koronawirusa. Michał Dworczyk odpowiada, co dalej
- Nasze badania nad bliskimi analogami strukturalnymi tego leku pozwoliły zidentyfikować jeszcze lepsze od ebselenu cząsteczki, zarówno dla proteazy Mpro, jak i PLpro. Co więcej, związki te są doskonałymi inhibitorami obu wirusowych proteaz naraz, a więc ich potencjał terapeutyczny jest zdecydowanie bardziej obiecujący - wyjaśnia prof. Drąg z Politechniki Wrocławskiej, cytowany w komunikacie.
Badania prowadzone obecnie przez prof. Drąga poprzedziło przygotowanie aktywnej i funkcjonalnej proteazy Mpro, którego podjął się zespół dr hab. Małgorzaty Kęsik-Brodackiej z Instytutu Chemii Przemysłowej, wchodzącego w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Koronawirus. Prace badawcze zakończą się w październiku
- Odkrycie stanowi obiecującą platformę do rozwoju nowych leków przeciwwirusowych skierowanych na obie proteazy SARS-CoV-2 - podkreśla dr hab. Kęsik-Brodacka.
Zakończenie projektu, który jest finansowany m.in. z funduszy Agencji Badań Medycznych, planowane jest na koniec października br. Od wyników prowadzonych intensywnie prac, zależeć będzie kierunek dalszych badań.
Polscy badacze współpracowali z laboratorium Rolfa Hilgenfelda (Lubeka, Niemcy) i Shauna Olsena (San Antonio, USA).