Koronawirus. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia [21 lipca 2021]
Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia opublikował kolejny raport dotyczący pandemii. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że są 124 nowe przypadki zakażeń, natomiast trzy osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Rząd ma rozważać wprowadzenie bardziej zdecydowanych działań. Wśród nich mogłyby się znaleźć obowiązkowe szczepienia i ograniczenia dla niezaszczepionych.
"Mamy 124 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem" - poinformował w środę 21 lipca resort zdrowia.
Nowe przypadki dotyczą następujących województw: mazowieckiego (22), dolnośląskiego (15), lubelskiego (13), małopolskiego (11), śląskiego (10), zachodniopomorskiego (10), łódzkiego (8), pomorskiego (7), wielkopolskiego (6), kujawsko-pomorskiego (5), podlaskiego (5), podkarpackiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), świętokrzyskiego (2), opolskiego (1), lubuskiego (0).
Jak doprecyzowało MZ, 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Dla porównania, dokładnie tydzień temu resort zdrowia informował o 86 nowych przypadkach.
Raport Ministerstwa Zdrowia. Są kolejne zgony
Niestety, w środowym raporcie pojawiły się też dane o przypadkach śmiertelnych.
Zobacz też: Nawoływanie z ambony do szczepień przeciw COVID-19. "Jest to wypełnianie prawa z Dekalogu"
"Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby" - podał resort.
Tydzień temu, resort przekazał dane o 6 osobach, które zmarły w związku z COVID-19.
Ministerstwo Zdrowia dodało, że "w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów".
Koronawirus w Polsce. Raport ze szpitali
Resort zdrowia podzielił się także nowymi danymi dotyczącymi aktualnej sytuacji w szpitalach.
Zajętych jest 339 łóżek covidowych. 61 pacjentów wymaga natomiast wsparcia respiratorem. Od początku epidemii wyzdrowiało 2 653 025 osób.
Szczepienia przeciwko COVID-19. Będą radykalne kroki rządu?
Mimo grożącej nam czwartej fali epidemii koronawirusa, popularność szczepień w Polsce nie rośnie.
W związku z tym rząd ma rozważać wprowadzenie zdecydowanych działań. Wśród nich mogłyby się znaleźć obowiązkowe szczepienia i ograniczenia dla niezaszczepionych.
Jak donosi RMF FM, głównym pomysłem Rady Medycznej jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień, dla całego personelu medycznego. Przepis ten objąć miałby nie tylko kadry lekarską, pielęgniarską i ratowniczą, lecz także pozostałe osoby pracujące w placówkach medycznych.
- Lekarze powinni wierzyć w osiągnięcia medycyny i wiedzę medyczną. Jeżeli ktoś ma pracować z pacjentami, to musi być zaszczepiony - argumentowała w RMF FM prof. Magdalena Marczyńska.
Zgodnie z doniesieniami rozgłośni, Rada Medyczna rozważa też wprowadzenie ograniczeń wyłącznie dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciwko COVID-19. Zdaniem ekspertów, pozwoliłoby to na funkcjonowanie gospodarki bez tak dotkliwych strat, jak do tej pory.