Trwa ładowanie...
d2aivar
d2aivar
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Korea Północna uwolniła aresztowanego Amerykanina

Władze Korei Północnej uwolniły aresztowanego prawie sześć miesięcy temu Amerykanina Jeffreya Fowle'a - poinformował we wtorek Departament Stanu USA. W Korei Płn. wciąż jest więzionych dwóch innych obywateli USA, skazanych przez miejscowe sądy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2aivar

Według agencji AP Fowle odleciał z Pjongjangu na pokładzie amerykańskiego samolotu rządowego. W negocjacjach w sprawie jego zwolnienia pomogły USA władze Szwecji.

56-letni Fowle miał w Korei Północnej dopiero stanąć przed sądem. Został zatrzymany w maju i oskarżony o "akty wrogości, którymi naruszył swój status turysty". Chodziło o pozostawienie Biblii w nocnym klubie w jednym z północnokoreańskich miast.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf powiedziała, że USA "przyjmują z zadowoleniem" decyzję Korei Północnej. Podziękowała także Szwecji za "niestrudzone starania" jej ambasady w Pjongjangu.

d2aivar

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest ocenił, że decyzja o zwolnieniu Amerykanina jest pozytywna. Wezwał jednak Koreę Północną do zwolnienia pozostałych Amerykanów - Kennetha Bae i Matthew Millera. - USA będą nadal aktywnie pracowały w ich sprawie - zaznaczył.

Miller we wrześniu został skazany na sześć lat ciężkich robót za popełnienie "wrogich czynów" wobec komunistycznego reżimu. Według Pjongjangu Amerykanin po przylocie do Korei Północnej podarł na lotnisku wizę turystyczną i zażądał przyznania azylu. Władze tego kraju uznały, że przekroczył granicę nielegalnie i miał zajmować się szpiegostwem.

Zatrzymany w 2012 roku misjonarz Bae, który jest pochodzenia koreańskiego, został skazany za próbę - jak to określono - obalenia ustroju państwa północnokoreańskiego i odbywa karę 15 lat obozu pracy. 46-letni mężczyzna ma poważne problemy ze zdrowiem. (PAP)

awl/ ap/

d2aivar

Podziel się opinią

Share

d2aivar

d2aivar
Więcej tematów