Trwa ładowanie...
d363cg4
IAR

Kontuzja prezydenta Bronisława Komorowskiego uniemożliwiła mu wyjazd na Litwę

Prezydent Prezydent Bronisław Komorowski nie przyjedzie na Litwę na uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Litwy 16 lutego. Jak poinformowano oficjalnie, przyczyną nieobecności jest kontuzja kolana doznana podczas jazdy na nartach.
Share
Kontuzja prezydenta Bronisława Komorowskiego uniemożliwiła mu wyjazd na Litwę
Źródło: newspix.pl, Fot: Jakub Gruca
d363cg4

- Kanałami dyplomatycznymi rozważano możliwość przybycia prezydenta, jednakże kontuzja uniemożliwia przyjazd - powiedziała Daiva Ulbinaite, rzecznik prasowy prezydent Dalii Grybauskaite.

Prezydent nabawił się urazu w grudniu podczas jazdy na nartach w Wiśle. Na nogę został mu wtedy założony gips. Po powrocie do Warszawy, w szpitalu wojskowym przy Szaserów przeszedł artroskopię kolana. Po tym, staw został zabezpieczony specjalnym stabilizatorem.

Prezydenci Polski i Litwy od kilku lat wzajemnie uczestniczą w obchodach Świąt Niepodległości swoich państw. Komorowski po raz pierwszy w swojej kadencji nie uda się na uroczystości 16 lutego. Z kolei prezydent Litwy nie przyjechała do Polski na listopadowe obchody w 2012 roku.

16 lutego 1918 roku Litewska Rada Krajowa (Taryba) proklamowała odzyskanie przez Litwę niepodległości i utworzenie demokratycznego państwa ze stolicą w Wilnie. Taryba powstała w Wilnie we wrześniu 1917 roku, w czasie I wojny światowej, była pierwszym od stuleci organem litewskim nieakceptującym idei związku z Polską. Pierwotnie podporządkowana była Niemcom.

d363cg4

Podziel się opinią

Share
d363cg4
d363cg4
Więcej tematów